Wybielanie zębów to zabieg, który gwarantuje piękny, śnieżnobiały uśmiech. Dzięki coraz lepszej technologii i postępowi stomatologii staje się on coraz popularniejszy. Nadal jednak powszechne są mity o wybielaniu zębów, które mogą zniechęcić do tego zabiegu. W tym artykule wyjaśnimy, ile mają one wspólnego z prawdą i czy trzeba obawiać się zabiegu wybielającego.
Wybielanie zębów jest zabiegiem mającym pozbyć się z ich nieestetycznych przebarwień. Pierwotny odcień można rozjaśnić nawet o kilka poziomów. W tym celu wykorzystuje się specjalne substancje zmieniające barwę uzębienia, a także lasery i lampy. Bez względu na technikę wybielanie opiera się na rozkładzie cząsteczek barwnika wewnątrz zęba, co powoduje rozjaśnienie jego koloru. Ten może być ciemniejszy z wielu powodów m.in. picia dużej ilości barwiących napojów (kawa, herbata napoje typu coca-cola), palenia papierosów, starzenia się zębów czy po prostu genów.
Wybielanie zębów to zabieg dla każdego
Białe zęby są symbolem piękna i zdrowia. Nic więc dziwnego, że niemal każdy chce się nimi cieszyć. Warto jednak wiedzieć, że naturalne osiągnięcie śnieżnobiałego uśmiechu jest niemożliwe. Zęby w tym kolorze po prostu nie występują. Śnieżnobiałe uśmiech gwiazdy TV i estrady zyskują dzięki licówkom, sztucznym zębom lub właśnie regularnemu wybielaniu. Wbrew powszechniej opinii zabieg wybielający zęby nie jest jednak dla każdego. Przede wszystkim nie wykonuje się go u dzieci, ponieważ ich szkliwo jest zbyt wrażliwe na tego rodzaju ingerencje. Przeciwwskazaniem jest również ciąża, laktacja, choroby dziąseł czy nadwrażliwość na składniki wybielające. Wybielaniu poddawać można jedynie zdrowe zęby, które są w odpowiedniej kondycji.
Zaznaczyć należy również, że nie każde zęby poddadzą się działaniu środka wybielającego. Nawet po profesjonalnie przeprowadzonym zabiegu może nie pojawić się śnieżnobiały uśmiech. Jego uzyskanie zależy od takich czynników jak np. kolor uzębienia czy predyspozycje genetyczne.
Wybielanie zębów osłabia szkliwo
Jeden z najczęściej spotykanych mitów mówi, że wybielanie zębów osłabia szkliwo. Ta opinia jest pokłosiem dawnych metod wybielania, które faktycznie negatywnie na nie wpływały. Nie ma ona jednak odniesienia do profesjonalnych procedur wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Właściwie dobrany i przeprowadzony zabieg nie jest obarczony ryzykiem uszkodzenia szkliwa. Nie powoduje też trwałej nadwrażliwości zębów. Ta faktycznie może pojawić się bezpośrednio po wybielaniu, ale mija po ok. 48 godzinach.
Efekt wybielania zębów utrzymuje się przez lata
Wiele osób uważa, że raz wybielone zęby na zawsze pozostaną śnieżnobiałe. Niestety nie jest to prawda. Owszem efekt profesjonalnego zabiegu będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, ale nie wiecznie. Średnio jest on widoczny ok. 3 lata, choć w dużej mierze jest to kwestią indywidualną. Do swojego pierwotnego koloru zęby powrócą szybciej, jeśli nie będzie się dbać o ich higienę, palić papierosy czy spożywać duże ilości produktów bawiących (m.in. kawa, herbata, czerwone wino, napije gazowane, sos pomidorowy i sojowy).
Wybielanie zębów boli
Wizja ból najskuteczniej zniechęca do wybielania zębów. Przekonanie, że wybielanie boli, pochodzi zapewne stąd, że jeszcze kilka lat temu wszystkie zabiegi przeprowadzane w gabinecie dentystycznym kojarzyły się nieprzyjemnie. Dziś rozwój techniki sprawia, że są one o wiele mniej dotkliwe i praktycznie nie wywołują dyskomfortu. Tak samo jest z wybielaniem. W jego trakcie może wystąpić delikatne uczucie dyskomfortu, a po zabiegu wrażliwość zębów, jednak szybko ono mija – podobnie jak ból szczęki, spowodowany długim trzymaniem otwartej buzi.
Zęby można bezpiecznie wybielać domowymi sposobami
Pasta wybielająca to rozwiązanie, za które na pewno zapłaci się mniej niż za profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Jej działanie jest jednak nieskuteczne – nie zmieni ona drastycznie koloru. Co więcej, ze względu na to, że pasty wybielające zawierają duże ilości substancji ściernych, mogą uszkodzić naturalne szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości. Należy więc używać ich z dużą ostrożnością i tylko od czasu do czasu, a na wybielanie udać się do stomatologa.