jaki aparat ortodontyczny wybrać - Aparat zębowy u Ortodonty w Radomiu

Aparat ortodontyczny – jaki wybrać?

Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Decyzja nie jest prosta, gdyż na rynku dostępnych jest wiele typów aparatów. Przed rozpoczęciem leczenia, pacjenci często zastanawiają się, który aparat ortodontyczny będzie najbardziej odpowiedni dla ich sytuacji.

W przypadku doboru aparatu przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z lekarzem ortodontą i zasięgnąć jego profesjonalnej opinii. Pomimo tego, że decyzja o założeniu i wyborze aparatu powinna zostać podjęta ze stomatologiem, przygotowaliśmy najważniejsze informacje o samym leczeniu i typach aparatów. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią podjęcie decyzji o leczeniu.

Wskazania do leczenie ortodontycznego

Powody do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego mogą być różne – zarówno związane ze zdrowiem jak i estetyką. Aparat ortodontyczny umożliwia korekcję zgryzu, czyli mówiąc prostym językiem przesunięcie zębów w prawidłowe miejsce. Wśród częstych wskazań medycznych, znajdują się tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, a także stłoczenia. Wielu pacjentów odczuwa stres spowodowany nieestetycznym uśmiechem. Unika uśmiechania się, spotkań, czy wystąpień publicznych. Odpowiednio zaplanowane leczenie ortodontyczne pozwala na przywrócenie zębów do ich prawidłowej pozycji co niejednokrotnie przekłada się na zmiany w życiu prywatnym i zawodowym.

Diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego

W Orzeł Dental Care przeprowadzamy szczegółowy wywiad w czasie którego poznajemy m. in. preferencje i tryb życia pacjenta. Bierzemy pod uwagę łatwość utrzymania higieny aparatu i jamy ustnej w codziennym życiu oraz kwestie związane z estetyką. Wykonujemy komplet badań diagnostycznych, w skład których wchodzą m. in:

  • zdjęcie cefalometryczne,
  • tomografia stomatologiczna,
  • skan cyfrowy zgryzu,
  • pełna dokumentacja i analiza fotograficzna.

Bazując na komplecie informacji doradzamy najlepsze rozwiązanie i omawiamy plan leczenia.

Typy aparatów ortodontycznych

Poniżej dzielimy się najważniejszymi informacjami na temat różnych typów aparatów ortodontycznych oraz ich głównych zalet.

Ortodonta Radom - aparat stały

Aparat ortodontyczny tradycyjny – stały metalowy

Stałe aparaty ortodontyczne z metalowymi zamkami są najdłużej funkcjonującym na rynku typem aparatu. Na powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju umieszczane są drobne elementy wykonane ze stali nierdzewnej – zamki. Przez środek zamka przebiega drucik (łuk ortodontyczny), który wymusza ruch zębów.

W czasie cyklicznych wizyt reguluje się zamki, modelując ruch zębów. W zależności od wady, leczenie może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Wielu pacjentów skarży się na otarcia spowodowane zamkami na dziąsłach i śluzówce. Dodatkowo występuje ryzyko odklejenia zamka bądź podrażnia śluzówki jamy ustnej odstającym drutem, co zdarza się często po zmianie ustawienia zamków. Klasyczne aparaty są zawsze widoczne, a nie każdy lubi zwracać na siebie uwagę.

Ortodoncja Radom - aparat samoligaturujący Damon

Aparat ortodontyczny – samoligaturujący – Damon

Aparaty samoligaturujące odróżnia od poprzednich typów to, że nie ma w nich konieczności zakładania ligatur, a więc kolorowych gumek. W tym typie aparatu, łuk utrzymuje się na specjalnych klapkach umieszczonych na zamkach. Obecność ligatur prowadzi często do pojawiania się tarcia, a w konsekwencji bólu w momencie przemieszczania się zębów. W aparaty samoligaturujące nie ma tego problemu, nie powodują one dyskomfortu, czy bólu. Brak ligatur powoduje, że nie ma konieczności wykonywania tak częstych wizyt kontrolnych, a więc cały proces leczenia się skraca. Niestety, koszt leczenia ortodontycznego w przypadku tego aparatu jest wyższy niż w klasycznym aparacie.

Ortodonta Radom - nakładki invisalign

Aparat ortodontyczny estetyczny wykorzystujący przezroczyste nakładki – Invisalign

Wśród różnych typów aparatów ortodontycznych, metoda nakładkowa od kilku lat zbiera coraz większą ilość zwolenników zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy. Ten typ aparatu nie wymaga nakładania metalowych zamków oraz eliminuje wszystkie minusy związane z ich posiadaniem.

Aparaty nakładkowe, w tym lider rynku Invisalign, to przezroczyste nakładki, które dopasowane są idealnie do zębów pacjenta. W momencie podjęcie decyzji o leczeniu, dla pacjenta zostanie wykonany indywidualny plan leczenia, obrazujący tygodniowe przemieszczenie zębów aż do efektu końcowego. Na każdy tydzień lub dwa, przygotowana jest nowa przezroczysta nakładka. Pacjent wymienia nakładki zgodnie z instrukcją, a po ich wykorzystaniu – wyrzuca. Po zakończeniu leczenia, pacjent nosi przezroczyste i bezbolesne nakładki retencyjne, by utrzymać efekt leczenia. Aparaty nakładkowe pozwalają także na zmniejszenie ilości wizyt kontrolnych – są one dużo rzadsze niż w przypadku klasycznych aparatów.

 

Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem bezbarwnych nakładek Invisalign, w przeciwieństwie do pozostałych metod, charakteryzuje się dużą przewidywalnością. Pacjent doskonale wie, kiedy zakończy leczenie oraz jaki będzie efekt.

Aparat ortodontyczny – nakładkowy jest bezbarwny, a więc praktycznie niewidoczny.

Co istotne, uwzględniając znany czas i efekt leczenia a także mniejszą ilość wizyt kontrolnych, koszt aparatu nakładkowego może być porównywalny do klasycznych aparatów.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać? – warto zwrócić uwagę na elastyczne formy płatności

Wiemy, że wielu pacjentów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego obawia się o jego przedłużanie się i rosnące koszty. Podejmując się leczenia ręczymy za jego efekt, dlatego cennik został oparty o całościowy koszt leczenia.

Koszt leczenia ujęty w cenniku obejmuje całość leczenia – a więc zawiera koszt samego aparatu, wszystkich wizyt kontrolnych i uwzględnia dodatkowe aparaty lub modyfikacje planu leczenia.

Leczenie ortodontyczne oraz aparat ortodontyczny to jednorazowo duży wydatek, który może wpływać znacząco na budżet domowy. Mając to na uwadze, w Orzeł Dental Care oferujemy różne formy rozliczenia, dostosowane do preferencji pacjenta. Są to:

  • Płatność pełnej kwoty – przy wyborze płatności za całe leczenie z góry, pacjent otrzymuje rabat w wysokości 10% całej kwoty leczenia.
  • Metoda split payment – w tym wariancie pacjent płaci 50% kwoty leczenia na początku, a pozostała kwota podzielona jest na miesięczne płatności.
  • Proste raty Santander – umożliwiamy rozłożenie całego kosztu leczenia z wykorzystaniem rat oferowanych przez bank Santander. Zajmujemy się formalnościami związanymi uruchomieniem tej form płatności. Każda rata, to maksymalnie 150 zł miesięcznie.

Mamy nadzieję, że już wiesz jaki aparat ortodontyczny wybrać. Dzięki zaproponowaniu stałej kwoty za całość leczenia oraz różnych form rozliczenia ułatwimy wplecenie wydatku na leczenie w domowy budżet.

Scroll to Top