W jakim wieku dzieci potrzebują aparatu ortodontycznego?
Najodpowiedniejszym momentem na udanie się do ortodonty jest wiek 7-8 lat. Wtedy zaczynają wypadać zęby mleczne, a w ich miejscu pojawiają się u dziecka zęby stałe. Ortodonta na tym etapie jest w stanie określić pierwsze oznaki wad zgryzu, takie jak skrzywienie szczęki czy zębów.
Jednak warto zaznaczyć, że na to pytanie nie ma jednej najlepszej odpowiedzi. Każde dziecko to indywidualny przypadek. Czasami konsultacja będzie konieczna przed 7 rokiem życia, a czasami nieco później. Najlepiej żeby zgłosić się do stomatologa, gdy pojawiają się widoczne oznaki, które Cię zaniepokoją.
Aparat ortodontyczny u dzieci – jakie są wskazania do jego założenia?
- Wady zgryzu – krzywienie szczęki, skrzywienie zębów, wklęsły zgryz, wypukły zgryz, zgryz otwarty czy zgryz krzyżowy. Wszystkie nieprawidłowości związane z ułożeniem zębów, które Cię niepokoją warto skonsultować ze specjalistą. Bardziej nasilony problem jest łatwiej dostrzec. Jednak im wcześniej zareagujemy, tym zazwyczaj leczenie będzie krótsze i skuteczniejsze.
- Niedoskonałe ustawienie zębów – np. zęby są zbyt ciasno ułożone w szczęce. Powoduje to problemy z higieną jamy ustnej. Trudniej jest doczyścić przestrzenie między zębowe, co może skutkować pojawieniem się próchnicy. Ciasne ułożenie zębów może również objawiać się bólem.
- Problemy z trawieniem – nieprawidłowy układ zębów może powodować złe rozdrobnienie pokarmu, co utrudnia jego trawienie i przyswojenie odpowiednich składników pożywienia.
- Problemy estetyczne – krzywe zęby, nieprawidłowe skrzywienie, brakujące zęby, zbyt wiele zębów lub zbyt mało miejsca w jamie ustnej dla zębów. Wszystkie te problemy jesteśmy w stanie skorygować dzięki leczeniu ortodontycznemu.
Jak długo trwa leczenie – aparat ortodontyczny u dziecka?
Czas leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają: rodzaj wady, wiek dziecka, stopień zaawansowania problemu oraz metoda leczenia.
Zazwyczaj leczenie aparatem ortodontycznym u dzieci trwa od 1 do 3 lat. Należy pamiętać, że takie leczenie składa się z kilku etapów. Długość leczenia wyznaczana jest indywidualnie dla każdego przypadku. Może się tak zdarzyć, że w trakcie leczenia lekarz podejmie decyzje o jego wydłużeniu.
Aby poznać dokładny czas leczenia w przypadku Twojego dziecka, warto udać się na konsultację podczas której lekarz odpowie na wszystkie pytania i rozwiej Twoje wątpliwości.
Rodzaj aparatów ortodontycznych stosowanych u dzieci
Stały aparat ortodontyczny z metalowymi zamkami jest najdłużej funkcjonującym na rynku typem aparatu. Na powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju umieszczane są drobne elementy wykonane ze stali nierdzewnej – zamki. Przez środek zamka przebiega drut (łuk ortodontyczny), który wymusza ruch zębów.
Nakładki INVISALIGN – to metoda ciesząca się coraz większą popularnością zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy. Ten typ aparatu nie wymaga nakładania metalowych zamków oraz eliminuje wszystkie minusy związane z ich posiadaniem. Jest to dyskretne i wygodne rozwiązanie dzięki zastosowaniu niewidocznych nakładek, które można zdejmować. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Aparat Damon – ten typ aparatu wyróżnia się brakiem ligatur, czyli gumek, które odpowiadają za połączenie drutu z zamkami znajdującymi się na zębach. Gumki te mogą powodować tarcie i ból. Brak ligatur to większy komfort i mniej wizyt kontrolnych niż w przypadku aparatu tradycyjnego.
Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortodonty?
Pierwsza wizyta u stomatologa to kluczowy moment jeśli chcemy zadbać o zdrowie zębów naszego dziecka. Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się między 6 a 12 rokiem życia. Jeśli odpowiednio przygotujemy (i nastawimy) naszą pociechę, wszystko przebiegnie bezproblemowo, a pozytywne wrażenia dziecka sprawią, że w przyszłości nie będzie obawiać się kolejnych wizyt w gabinecie.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi rozmowę z Tobą i Twoim dzieckiem. Określi problem i przedstawi odpowiednie metody leczenia. Następnie asystentka wykona skany wewnątrzustne, zdjęcia cyfrowe oraz zdjęcia RTG. Kompleksowa diagnostyka jest nieodłącznym elementem właściwego leczenia. Po takiej wizycie otrzymasz jej podsumowanie. Znajdzie się w nim opis dostępnych metod leczenia, koszty i podsumowanie wykonanych badań.
Leczenie zębów u dzieci jest bardzo istotne, ponieważ zdrowe zęby są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu trawiennego dziecka. Leczenie ortodontyczne u dzieci pomoże także utrzymać prawidłowy wyglądu i funkcjonowanie zgryzu. Zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak próchnica, choroby dziąseł, a także do problemów z krzywym zgryzem.
Korzyści z aparatu ortodontycznego u dzieci
Leczenie ortodontyczne w młodym wieku przynosi wiele korzyści, nie tylko estetycznych, ale również zdrowotnych. Aparat ortodontyczny dla dzieci pomaga w:
Korekcji wad zgryzu – odpowiednio wyrównane zęby i prawidłowy zgryz wpływają na zdrowie jamy ustnej i zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł.
Poprawie wymowy – nieprawidłowy zgryz może prowadzić do wad wymowy. Aparat ortodontyczny koryguje ułożenie zębów, co pozytywnie wpływa na wymowę dziecka.
Prawidłowym rozwoju szczęki – aparat ortodontyczny, zwłaszcza ruchomy, może stymulować prawidłowy rozwój szczęki i zapobiegać późniejszym problemom związanym z jej niewłaściwym kształtem.
Zwiększeniu pewności siebie – piękny, równy uśmiech dodaje pewności siebie, co jest niezwykle ważne w okresie dorastania.
Czy aparat ortodontyczny u dzieci boli?
Jednym z najczęstszych pytań, które zadają rodzice, jest to, czy aparat ortodontyczny powoduje ból. W przypadku aparatu ruchomego dyskomfort jest zazwyczaj minimalny i mija po kilku dniach adaptacji. Aparat stały może wywołać delikatny ból i uczucie napięcia, szczególnie na początku oraz po każdej regulacji. Na szczęście, ten dyskomfort jest tymczasowy i można go złagodzić, stosując np. zimne okłady.
Aparat ortodontyczny – inwestycja w przyszłość dziecka
Leczenie ortodontyczne u dzieci to inwestycja w ich zdrowie i estetykę uśmiechu. Dzieci, które noszą aparat ortodontyczny, zyskują nie tylko równy zgryz, ale również lepsze funkcjonowanie całej jamy ustnej. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu zębów, mniejsze jest ryzyko powstawania próchnicy i chorób dziąseł, a także problemów związanych z wadami wymowy.
Pamiętajmy, że aparat ortodontyczny u dzieci wymaga cierpliwości oraz współpracy z ortodontą i higienistką stomatologiczną. Efekty końcowe z pewnością wynagrodzą trud włożony w proces leczenia.