pexels-cottonbro-studio-6529107

Aparat ortodontyczny u dzieci

W jakim wieku dzieci potrzebują aparatu ortodontycznego?

Najodpowiedniejszym momentem na udanie się do ortodonty jest wiek 7-8 lat. Wtedy zaczynają wypadać zęby mleczne, a w ich miejscu pojawiają się u dziecka zęby stałe. Ortodonta na tym etapie jest w stanie określić pierwsze oznaki wad zgryzu, takie jak skrzywienie szczęki czy zębów.

Jednak warto zaznaczyć, że na to pytanie nie ma jednej najlepszej odpowiedzi. Każde dziecko to indywidualny przypadek. Czasami konsultacja będzie konieczna przed 7 rokiem życia, a czasami nieco później. Najlepiej żeby zgłosić się do stomatologa, gdy pojawiają się widoczne oznaki, które Cię zaniepokoją.

Aparat ortodontyczny u dzieci – jakie są wskazania do jego założenia?

Aparat ortodontyczny u dziecka w Orzeł Dental Care
  • Wady zgryzu – krzywienie szczęki, skrzywienie zębów, wklęsły zgryz, wypukły zgryz, zgryz otwarty czy zgryz krzyżowy. Wszystkie nieprawidłowości związane z ułożeniem zębów, które Cię niepokoją warto skonsultować ze specjalistą. Bardziej nasilony problem jest łatwiej dostrzec. Jednak im wcześniej zareagujemy, tym zazwyczaj leczenie będzie krótsze i skuteczniejsze.
  • Niedoskonałe ustawienie zębów – np. zęby są zbyt ciasno ułożone w szczęce. Powoduje to problemy z higieną jamy ustnej. Trudniej jest doczyścić przestrzenie między zębowe, co może skutkować pojawieniem się próchnicy. Ciasne ułożenie zębów może również objawiać się bólem.
  • Problemy z trawieniem – nieprawidłowy układ zębów może powodować złe rozdrobnienie pokarmu, co utrudnia jego trawienie i przyswojenie odpowiednich składników pożywienia.
  • Problemy estetyczne – krzywe zęby, nieprawidłowe skrzywienie, brakujące zęby, zbyt wiele zębów lub zbyt mało miejsca w jamie ustnej dla zębów. Wszystkie te problemy jesteśmy w stanie skorygować dzięki leczeniu ortodontycznemu.

Jak długo trwa leczenie – aparat ortodontyczny u dziecka?

Czas leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają: rodzaj wady, wiek dziecka, stopień zaawansowania problemu oraz metoda leczenia.

Zazwyczaj leczenie aparatem ortodontycznym u dzieci trwa od 1 do 3 lat. Należy pamiętać, że takie leczenie składa się z kilku etapów. Długość leczenia wyznaczana jest indywidualnie dla każdego przypadku. Może się tak zdarzyć, że w trakcie leczenia lekarz podejmie decyzje o jego wydłużeniu.

Aby poznać dokładny czas leczenia w przypadku Twojego dziecka, warto udać się na konsultację podczas której lekarz odpowie na wszystkie pytania i rozwiej Twoje wątpliwości.

Rodzaj aparatów ortodontycznych stosowanych u dzieci

Stały aparat ortodontyczny z metalowymi zamkami jest najdłużej funkcjonującym na rynku typem aparatu. Na powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju umieszczane są drobne elementy wykonane ze stali nierdzewnej – zamki. Przez środek zamka przebiega drut (łuk ortodontyczny), który wymusza ruch zębów.

Nakładki INVISALIGN – to metoda ciesząca się coraz większą popularnością zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy. Ten typ aparatu nie wymaga nakładania metalowych zamków oraz eliminuje wszystkie minusy związane z ich posiadaniem. Jest to dyskretne i wygodne rozwiązanie dzięki zastosowaniu niewidocznych nakładek, które można zdejmować. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Aparat Damon ten typ aparatu wyróżnia się brakiem ligatur, czyli gumek, które odpowiadają za połączenie drutu z zamkami znajdującymi się na zębach. Gumki te mogą powodować tarcie i ból. Brak ligatur to większy komfort i mniej wizyt kontrolnych niż w przypadku aparatu tradycyjnego.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortodonty?

Pierwsza wizyta u stomatologa to kluczowy moment jeśli chcemy zadbać o zdrowie zębów naszego dziecka. Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się między 6 a 12 rokiem życia. Jeśli odpowiednio przygotujemy (i nastawimy) naszą pociechę, wszystko przebiegnie bezproblemowo, a pozytywne wrażenia dziecka sprawią, że w przyszłości nie będzie obawiać się kolejnych wizyt w gabinecie.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi rozmowę z Tobą i Twoim dzieckiem. Określi problem i przedstawi odpowiednie metody leczenia. Następnie asystentka wykona skany wewnątrzustne, zdjęcia cyfrowe oraz zdjęcia RTG. Kompleksowa diagnostyka jest nieodłącznym elementem właściwego leczenia. Po takiej wizycie otrzymasz jej podsumowanie. Znajdzie się w nim opis dostępnych metod leczenia, koszty i podsumowanie wykonanych badań.

Leczenie zębów u dzieci jest bardzo istotne, ponieważ zdrowe zęby są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu trawiennego dziecka. Leczenie ortodontyczne u dzieci pomoże także utrzymać prawidłowy wyglądu i funkcjonowanie zgryzu. Zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak próchnica, choroby dziąseł, a także do problemów z krzywym zgryzem.

Scroll to Top