Braki w uzębieniu stanowią duży problem – nie tylko natury estetycznej, ale też zdrowotnej. Brak zęba lub zębów pogarsza komfort życia, a także może doprowadzić do zaniku kości. Nowoczesna protetyka pozwala jednak przeciwdziałać temu zjawisku. Jednym z proponowanych rozwiązań są implanty zębowe. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębowe są to sztuczne korzenie zębowe, które są chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy. Są one zwykle wykonane z tytanu lub stopu tytanu, który jest niekompatybilny, co oznacza, że nie powoduje reakcji alergicznych ani odrzutu przez organizm. Na implantach zębowych montuje się następnie korony protetyczne, które są wyglądem i funkcją zbliżone do naturalnych zębów.
Kiedy warto rozważyć wszczepienie implantu dentystycznego?
Implant dentystyczny sprawdza się w wielu sytuacjach. Jego wszczepienie rozważać można zarówno przy utracie jednego, jak i kilku zębów w jamie ustnej. W takim przypadku implant będzie trwałym rozwiązaniem, które zastąpi brakujące uzębienie, zapewniając przy tym naturalny wygląd, a co ważniejsze – funkcję żucia. Inne sytuacje, w których warto rozważyć implanty zębowe to:
- Stabilizacja protezy – implanty zębowe zwiększają stabilność protez zębowych, które są luźne lub niekomfortowe; służą one jako podpora dla protez, co zapewnia lepszą funkcję żucia i komfort użytkowania;
- Utrata zębów z powodu urazu lub choroby – implanty polecane są osobą, które utraciły zęby w wyniku urazu, próchnicy, choroby przyzębia lub innych schorzeń i innych; przywracają one kompletność i funkcję jamy ustnej;
- Zastąpienie mostku dentystycznego — w przypadku braku kilku zębów obok siebie, implanty dentystyczne mogą być alternatywą dla mostku dentystycznego; w przeciwieństwie do niego nie wymagają obciążania sąsiednich, zdrowych zębów;
- Zapobieganie utracie kości – niekompletne uzębienie może prowadzić do utraty kości w szczęce lub żuchwie, a w efekcie do dalszych problemów z zębami i strukturami twarzy; implanty dentystyczne pomagają w zachowaniu struktury kości, a tym samym zapobiegają dalszej utracie kości i zmianom w wyglądzie twarzy.
- Poprawa estetyki uśmiechu — implanty dentystyczne nie tylko przywracają funkcję żucia, ale także poprawiają estetykę uśmiechu; dzięki temu, że są wykonane z naturalnie wyglądającego materiału, który harmonizuje z resztą zębów, zapewniając naturalny uśmiech.
Implant można wszczepić u większości osób dorosłych. Warunkiem jest ogólnie dobry stan zdrowia, a także odpowiednia ilość kości w szczęce lub w żuchwie. Istnieją jednak pewne czynniki, takie jak stan zdrowia ogólnego, nawyk palenia tytoniu czy choroby przyzębia, które mogą wpłynąć na skuteczność leczenia implantologicznego.
Jakie zalety mają implanty zębowe?
W ostatnich latach implanty są najpopularniejszą formą uzupełnienia brakujących zębów. Nie powinno to dziwić, bowiem lista ich zalet jest długa, a wad praktycznie nie ma. Głównym plusem implantów jest ich trwałość. Odpowiednio pielęgnowane będą służyć przez wiele lat, często nawet przez całe życie. Co również istotne nie będą się odznaczać od pozostałych zębów, bowiem implanty wyglądają naturalnie. Dodatkowo są również stabilne, dzięki czemu oprócz funkcji estetycznych są w pełni funkcjonalne. Gwarantują wygodę podczas jedzenia, picia czy mówienia.
Listę zalet implantów zębowych uzupełnia ich odporność na próchnicę. Oznacza to, że nie ma potrzeby ich plombowania ani leczenia kanałowego. Jednocześnie implanty gwarantują ochronę struktury kości, stymulując je jak naturalne korzenie.
Czy wszczepienie implantu zębowego jest bolesne?
Wszczepienie implantu zębowego może być związane z pewnym dyskomfortem i niewielkim bólem, ale większość pacjentów doświadcza tylko minimalnych dolegliwości. Procedura wszczepienia implantu jest wykonywana zazwyczaj pod znieczuleniem miejscowym. Po zabiegu wszczepiania implantu mogą wystąpić dolegliwości bólowe, a także obrzęk, ból, krwawienie. Zwykle są one łagodne i krótkotrwałe. W czasie gojenia pacjent powinien jednak stosować się do instrukcji pooperacyjnych, które obejmują m.in. unikanie spożywania twardych, gorących lub pikantnych pokarmów oraz napojów barwiących, a także zalecają większą troską o higienę jamy ustnej. Po wszczepianiu implantu zaleca się też rezygnacje z palenia tytoniu i ograniczenie spożywania alkoholu.