Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Ważny etap w zdrowym rozwoju dziecka
Pojawienie się pierwszego zęba to nowy, bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Podczas wizyty u stomatologa dowiesz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne dla zachowania prawidłowego i zdrowego zgryzu malucha.Pierwsza wizyta u stomatologa to kluczowy moment jeśli chcemy zadbać o zdrowie zębów naszego dziecka. Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się między 6 a 12 rokiem życia. Jeśli odpowiednio przygotujemy (i nastawimy) naszą pociechę, wszystko przebiegnie bezproblemowo, a pozytywne wrażenia dziecka sprawią, że w przyszłości nie będzie obawiać się kolejnych wizyt w gabinecie.
Umów się na wizytę

pon. – czw.: 8:00 – 19:00
pt. : 8:00 – 17:00

  Jak przygotować dziecko
  do pierwszej wizyty?

  • Przede wszystkim nie czekaj, aż u dziecka wystąpi ból zęba lub inny dyskomfort w jamie ustnej.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak ważną kwestią jest dbanie o zęby. Wspaniałym pomysłem jest czytanie książek, których ulubieni bohaterowie wybierają się do stomatologa.
  • Pozytywne nastawienie jest połową naszego sukcesu. Nie strasz dziecka, nie obiecuj, że nic nie będzie bolało. Lepiej ująć to słowami: “Tatusia i mamusię nigdy nie spotkało nic złego w gabinecie”. Nie okazuj dziecku zdenerwowania.
  • Wybierz taką porę dnia, aby dziecko było najbardziej wypoczęte, podaj przed wizytą lekki posiłek.
  • Opowiedz o tym, że trzeba usiąść na dużym, wygodnym fotelu i otworzyć usta, aby stomatolog miał możliwość oceny stanu uzębienia. Być może w sytuacji wyjątkowej lekarz będzie musiał wykonać mały zabieg, dlatego nie obiecuj, że w czasie wizyty nic nie będzie wykonywane.
  • Często pierwsza wizyta kończy się samą adaptacją, czyli zapoznaniem naszej pociechy z lekarzem, asystentką oraz wyposażeniem gabinetu.
  • Pamiętaj, aby zabierać dziecko na wizyty kontrolne nie rzadziej niż co 3-4 miesiące. W ten sposób gabinet i lekarz nie będzie dla malucha niepokojącą nowością.
  • Nagradzaj pociechę po wizycie u lekarza. Każdy miły akcent pozwoli dziecku kojarzyć tego typu wydarzenia z czymś pozytywnym i przyjemnym.

  Zęby mleczne wymagają takiej samej uwagi i troski jak zęby u dorosłego człowieka. Im wcześniej zaczniemy rozmawiać i pokazywać dziecku, że dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne, tym prościej będzie przyzwyczaić pociechę do regularnych wizyt stomatologicznych. Gwarantujemy, że zdrowe nawyki wypracowane od najmłodszych lat naszego dziecka, będą procentowały przez całe jego dalsze życie.

  Scroll to Top