Nowoczesny Gabninet Stomatologa w Radomiu - Orzeł Dental Care

Dlaczego zęby się psują?

Skąd się bierze próchnica?

Czy to normalne, że zęby się psują?

Czy da się całkowicie przed nią ustrzec?

Co oprócz próchnicy przyczynia się do niszczenia naszych zębów?

Zacznijmy od definicji, próchnica to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba, która objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. W konsekwencji prowadzi to do zniszczenia części organicznej zęba, z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz i wewnątrzustrojowego.

No dobrze, ale co to w rzeczywistości znaczy?

Próchnica – co składa się na proces jej powstawania:

  • bakterie płytki nazębnej,
  • podatność zęba,
  • węglowodany,
  • czas.

Płytka bakteryjna to wspólnota mikroorganizmów i białek śliny, które przylegają do naszych zębów. Tworzy się kilka godzin po umyciu zębów, i możemy usunąć ją mechanicznie, za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana, zaczynają w niej bytować bakterie coraz bardziej niebezpieczne dla naszych zębów.

 

Orzeł Stomatologia - czyli dobry dentysta w Radomiu! - próchnica - jak jej zapobiec

 

To węglowodany obecne w diecie odpowiadają za proces próchnicowego niszczenia zębów.

Pokarmy zawierające dużo cukru na około 30 minut obniżają pH płytki nazębnej, co bardzo odpowiada bytujących w niej bakteriom. Nie o ilość, a o częstość takich posiłków tutaj chodzi – dlatego właśnie zalecane są przerwy między posiłkami, tak aby pH jamy ustnej mogło wrócić do normy. Z tego samego powodu zalecane jest przepłukiwanie ust wodą po posiłku.

Na co uważać?

  • Niebezpieczne dla naszych zębów są pokarmy płynne i kleiste – cukierki toffi, kremówki, suszone owoce.
  • Najbardziej podatne na próchnicę miejsca to dołki i bruzdy na powierzchniach żujących zębów, a także powierzchnie styczne, które trudniej nam oczyszczać. Właśnie dlatego stosowanie nitek lub szczoteczek międzyzębowych jest niezbędne do uchronienia się przed próchnicą.

Udaje nam się już utrzymywać idealną higienę jamy ustnej. Czy oznacza to, że nie musimy się już martwić o zdrowie naszych zębów? Niestety nie, wyróżniamy jeszcze ubytki niepróchnicowego pochodzenia.

  • Atrycja – zęby w czasie życia w fizjologiczny sposób ulegają starciu. Aby zapobiec nadmiernemu starciu należy wyeliminować przeciążenia zgryzowe, oraz bardzo ważne – jeśli straciliśmy zęby w przeszłości – uzupełnić braki.
  • Erozja – to niszczenie zębów przez czynniki chemiczne. Najczęściej są to kwaśne pokarmy i napoje, niektóre leki. Aby uniknąć erozji płucz zęby wodą po posiłkach – to pozwoli na neutralizację pH jamy ustnej.
  • Abrazja – ścieranie zębów pod wpływem fizycznych czynników zewnętrznych, najczęściej powodem jest za mocne szczotkowanie zębów. Szczoteczka zawsze powinna mieć miękkie włosie, a wykonywane nią ruchy wymiatające, zamiast szorujących.

Aby móc jak najdłużej cieszyć się zdrowymi, mocnymi zębami i pięknym uśmiechem zapraszamy Państwa na regularne wizyty kontrolne. Pozwolą one zapobiegać szkodliwemu działaniu wyżej opisanych przez nas czynników uszkadzających strukturę zęba. Doświadczone oko stomatologa pozwala na wychwycenie początkowej fazy niszczenia zębów i korygowanie niewłaściwych nawyków.

 

próchnica - leczenie w Orzeł Stomatologia

Dlaczego zęby bolą?

Ból zębów potrafi znacznie zmniejszyć komfort naszego życia, powodując, że ciężko nam się skupić na czymś innym, niż jego uśmierzenie. Ból potrafi doskwierać na tyle, że nawet pacjenci, którzy zwykle niechętnie zgłaszają się na wizyty, chcą umówić się do stomatologa na pierwszy możliwy termin.

Co jest przyczyną bólu zębów?

1. Próchnica

Najczęstszym powodem bólu zębów jest próchnica. Niestety, boli jedynie ta mocno rozwinięta. Szkliwo to najtwardsza tkanka w organizmie człowieka. W momencie kiedy próchnica niszczy szkliwo, dochodzi do powstania ubytku, a warstwa leżącej pod nim zębiny przestaje być chroniona. W tych miejscach zębina jest narażona na mocniejsze odbieranie i przekazywanie bodźców – ciepła, zimna, zmian ciśnienia. Kiedy próchnica dochodzi do serca zęba, czyli miazgi, pojawia się ostry, zlokalizowany ból świadczący o procesie zapalnym w zębie, a leczenie staje się trudne i kosztowne.

Z tego właśnie powodu zalecamy wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Początkowe etapy próchnicy nie bolą, a im wcześniej taka zmiana zostanie wykryta, tym łatwiejsze i przyjemniejsze dla pacjenta leczenie.

3. Wrażliwość zębów po leczeniu

Niewielka wrażliwość pozabiegowa może utrzymywać się do kilku dni po leczeniu. Jeśli dolegliwości są duże warto wrócić do stomatologa, aby wykonać dodatkową diagnostykę.

 

Gabinet stomatologiczny radom (dentysta, ortodonta, chirurg szczękowy)

3. Nadwrażliwość

Jedzenie zimnych, gorących, słodkich, kwaśnych pokarmów sprawia ból? Nadwrażliwie zęby mogą dawać dolegliwości nawet w odpowiedzi na podmuch wiatru. Dzieje się tak w momencie, kiedy dojdzie do obnażenia zębiny, czyli kiedy szkliwo przestanie chronić niżej położone warstwy zęba. Powodem może być erozja (kwasowe niszczenie powierzchni zębów), abrazja, czyli przyszyjkowe spowodowane nieprawidłowym szczotkowaniem zębów, bruksizm, wady zgryzu, nadwrażliwość po wybielaniu.

4. Choroby dziąseł i przyzębia

Choroby dziąseł mogą dawać dolegliwości podobne do bólu zębów. Jeśli podczas nitkowania zębów na nitce widzimy krew, świadczy to o zapaleniu dziąseł, co powinno być powodem do wizyty u stomatologa. Tkanki przyzębia, czyli wszystko to, co otacza ząb, stanowią aparat zawieszeniowy odpowiadając za prawidłowe utrzymanie zęba w zębodole bez ruchomości, oraz jego odżywianie. Niestety, choroby dziąseł i przyzębia bardzo często są bagatelizowane, a nieleczone mogą prowadzić do utraty zębów.

Scroll to Top