Dentysta Radom zaprasza na wizyty

Kiedy iść do dentysty?

Niestety coraz częściej w natłoku codziennych obowiązków przestajemy przywiązywać uwagę do tego, co najważniejsze, czyli naszego zdrowia. Jednak bycie zdrowym to nie tylko zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz regularne badania.

Żyjemy w czasach, w których czas jest towarem deficytowym. Niestety coraz częściej w natłoku codziennych obowiązków przestajemy przywiązywać uwagę do tego, co najważniejsze, czyli naszego zdrowia. Jednak bycie zdrowym to nie tylko zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz regularne badania. Coraz częściej zapominamy o zdrowiu jamy ustnej w tym naszych zębów. Lekceważenie niepokojących objawów, albo unikanie wizyt u stomatologa, stało się standardem. Niestety, ale prędzej czy później chore zęby dadzą nam o sobie znać. Chcąc nie chcąc, będziemy musieli udać się na wizytę do dentysty, gdzie leczenie okazuje się kosztowne. Wszystkiego tego możemy jednak uniknąć, jeśli zamiast unikania wizyt u dentysty, zaczniemy stomatologa odwiedzać regularnie.

Czy nadszedł czas na wizytę u dentysty?

teeth, tooth, pain-5536858.jpg

Niestety, ale wiele osób unika wizyty u stomatologa jak ognia. Dopiero kiedy wizyta taka staje się ostatecznością, np.: z powodu bólu zęba, na którego nie działają już żadne leki przeciwbólowe, dochodzi ona do skutku. Oczywiście takie podejście do tematu zdrowia zębów i dziąseł jest bardzo złe. Takie powstępowanie może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba. Wizytą u dentysty powinniśmy zainteresować się zawsze, kiedy zaczniemy odczuwać jakieś niepokojące objawy. Mogą być to dolegliwości związane z jamą ustną, np.: zauważymy zmianę odcienia zębów.

Również niewielki ból zęba jest dobrym powodem, aby udać się do stomatologa. Powinniśmy pamiętać, że rozpoczynając leczenie jak najwcześniej, koszty ponoszonego leczenia będą zdecydowanie niższe, niż w momencie, kiedy choroba zębów lub dziąseł będzie już bardziej zaawansowana. Wizyta stomatologiczna bez okazji, zapobiega chorobom dziąseł oraz eliminuje ognisko zapalne, np.: próchnicy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odkładanie wizyty u dentysty w czasie, tylko pogorszy sytuację. Najlepszym rozwiązaniem są wizyty kontrolne (nawet jeśli nie mamy do czynienia z bólami zębów), które zawczasu pomogą zdiagnozować problemy naszych zębów lub dziąseł. Warto zrobić sobie listę objawów, które jeśli się pojawią, staną się jednocześnie sygnałem, że czeka nas wizyta u stomatologa. Objawy takie, to:

  • odczuwasz ból regularny w obrębie jamy ustnej,
  • zęby są wrażliwe na gorąco oraz zimno,
  • ból zębów pojawia się regularnie,
  • dziąsła są zaczerwienione, obolałe lub krwawią,
  • na zębach zaczęły pojawiać się przebarwienia czarne, brunatne bądź białe,
  • od dłuższego czasu występuje suchość w jamie ustnej,
  • podczas jedzenia twardych rzeczy jest odczuwalny ból zębów,
  • zauważasz tymczasową nadwrażliwość dziąseł, której wcześniej nie było.

Wizyty profilaktyczne to podstawa

Dentysta dziecięcy Radom zaprasza

Nawet jeśli nie cierpimy na żadną z ww. dolegliwości, warto profilaktycznie umówić się na konsultację stomatologiczną. W trakcie takiej wizyty lekarz dentysta zbada nasze dziąsła oraz zęby pod kątem ognisk próchnicy. Oprócz tego dentysta zbada stan dziąseł i przyzębia. Sprawdzi także obecność kamienia nazębnego i jeśli go wykryje, skieruje nas na tzw. higienizację. Przed wizytą u dentysty warto sprawdzić, czy mamy aktualny pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie zębów. Takie zdjęcie powinno być wykonywane raz na dwa lata.

W Orzeł Dental Care takie zdjęcie wykonywane jest bezpłatnie w ramach leczenia. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, takie zdjęcie jest całkowicie bezpieczne. Przeciętna dawka promieniowania jaką otrzymujemy podczas robienia takiego zdjęcia wynosi 10 mikrosiwertów. Oznacza to, że jest to całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Powinniśmy pamiętać również, że podczas kontroli stomatologicznej, lekarz dentysta może nie podjąć działań. Skieruje nas bezpośrednio do specjalistów, np.: chirurga szczękowego lub ortodonty. Ten ostatni pomoże w dobraniu i założeniu aparatu ortodontycznego, a chirurgiczne usuwanie zęba wykona, zgodnie z nazwą chirurg. Iść do dentysty powinien każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu swojego uzębienia.

Profilaktyka stomatologiczna, jest niezwykle ważna w zdrowiu naszych zębów

Aby mieć zdrowe i silne zęby, niezwykle ważna jest profilaktyka stomatologiczna. Regularne wizyty u dentysty sprawiają, że wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej zostaną wykryte zawczasu. Przez co ich eliminacja będzie dużo szybsza i tańsza. Warto również zastanowić się nad zabiegami profilaktycznymi, o których za chwilę, które w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko wielu chorób. Podstawowym celem takich zabiegów jest usuwanie kamienia nazębnego oraz płytki, które mają negatywny wpływ na stan naszych zębów i dziąseł.

Lista zabiegów profilaktycznych

W praktycznie każdych gabinetach stomatologicznych można wykonać następujące zabiegi profilaktyczne:

Fluoryzacja zębów – sam zabieg jest dość prosty, ponieważ polega na nałożeniu na zęby, bardzo często przez higienistkę, specjalnego preparatu, który zawiera dużą dawkę fluoru. Dzięki fluoryzacji zęby stają się odporniejsze na kwasy oraz bakterie wywołujące próchnicę, ponadto stają się mocniejsze.

Lakowanie zębów – zabieg ten najczęściej przeprowadza się u dzieci, a polega on na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym lakiem. Dzięki temu zapobiega się rozwojowi próchnicy, ponieważ wypełnione miejsca bez lakowania trudno wyczyścić i gromadzą się tam resztki pokarmów. Bez lakowania wspomniane miejsce stają się siedliskiem bakterii, które mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Skaling – ten zabieg polega na usuwaniu kamienia nazębnego zębów i okolic dziąseł. Warto wykonywać go regularnie;

Polerowanie zębów – dzięki specjalnej końcówce do polerowania, powierzchnia zębów jest wygładzana. Zabieg ten ogranicza odkładanie się różnego rodzaju nalotów na zębach.

Piaskowanie zębów – ten zabieg usuwa przebarwienia oraz osad, który pojawia się na zębach z powodu picia herbaty, kawy oraz palenia papierosów.

Wybielanie zębów – zabieg wybielania zębów, ma na celu usunięcie silnych przebarwień na zębach oraz wewnątrz zębiny. Zarówno wybielanie metodą profesjonalną jak i w warunkach domowych, ma ten sam cel. Warto jednak zachować środki ostrożności i poddać się zabiegowi w profesjonalnym gabinecie dentystycznym.

Oczywiście w niektórych gabinetach stomatologicznych lista dostępnych zabiegów jest znacznie dłuższa. Czasami do uratowania zęba niezbędne będzie leczenie kanałowe, które obecnie jest już standardem jeśli chodzi o rodzaj leczenia zębów. Podejmując się, któregoś z zabiegów profilaktycznych musimy mieć świadomość, że niektóre z nich mogą spowodować tymczasową nadwrażliwość dziąseł. Jednak to lekarz powinien nas o tym poinformować przed przystąpieniem do zabiegu.

Poznaj bogatą ofertę Orzeł Dental Care – Twojego dentysty w Radomiu!

Dziecko i jego pierwsza wizyta u dentysty

Wiele osób ma złe wspomnienia z dentystą, właśnie z okresu dzieciństwa. Jednak już od małego powinniśmy uczuć dziecko, jak ważne jest dbanie o zęby, a do stomatologa warto udać się z dzieckiem na tzw. wizytę adaptapcyjną, która pozwoli zbudować zaufanie pomiędzy naszą pociechą a lekarzem.

Dzięki takiej wizycie dziecko poznaje gabinet dentystyczny, przyzwyczaja się do jego otoczenia i co ważne oswaja się z dentystą. Warto odwiedzić stomatologa z dzieckiem kilka razy, bez konieczności leczenia zębów. Według zaleceń pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się, zanim nasza pociecha skończy dwa latka.

Przeciwwskazania dotyczące leczenia stomatologicznego

Regularne wizyty u dentysty są wskazane, tak jak leczenie zębów. Niestety w niektórych przypadkach termin wizyty musimy zmienić. Przeciwwskazaniem leczenia u dentysty jest:

Menstruacja – jeśli kobieta ma okres, z zabiegami chirurgicznymi lepiej poczekać. Z racji przechodzenia menstruacji rośnie ryzyko wystąpienia krwotoków oraz zmniejsza się krzepliwość krwi pacjentki, co zwiększa ryzyko powikłań po ewentualnym zabiegu chirurgicznym, np.: ekstrakcji zębów mądrości Zwiększone jest również ryzyko nadmiernego krwawienia. Na wizytę, w takim przypadku, najlepiej umówić się po zakończeniu miesiączki.

Ciąża – prawidłowy przebieg ciąży u kobiety nie jest przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego. Jednak są przypadki, kiedy odradza się wykonywania zbędnych zabiegów stomatologicznych. Zaleca się, aby przyszła mama przynajmniej raz na trymestr udała się na wizytę kontrolą do dentysty, ponieważ zmiany hormonalne mogą powodowa krwawienie i bóle dziąseł;

Opryszczka wargowa – podczas leczenia istnieje ryzyko pęknięcia pęcherzyka. Jeśli pęcherzyk pęknie może wystąpić opryszczkowe zapalenie jamy ustnej spowodowane rozlaniem się zainfekowanego płynu surowiczego na powierzchnię błon śluzowych. Należy pamiętać również, że wirus opryszczki bardzo łatwo się roznosi, o czym świadczy powszechność powodowanej przez niego choroby. Opryszczka wargowa jest jednym z głównych przeciwwskazań do wizyty u dentysty.

Choroby i inne dolegliwości, w tym katar, ból gardła, kaszel i inne sezonowe infekcje przebiegające łagodnie. Jeśli jesteśmy przeziębieni leczenie dentystyczne dla nas jako dla pacjentów, będzie bardzo niekomfortowe. Kaszel oraz zatkany nos sprawiają, że bardzo trudno będzie nam wytrzymać na fotelu dentystycznym do końca zabiegu. Osłabiony infekcją organizm może dużo gorzej zareagować na leczenie, a także jest czynnikiem ryzyka dla zdrowia całego personelu w gabinecie stomatologicznym;

Inne uwarunkowane genetycznie schorzenie charakteryzujące powodujące niską krzepliwość krwi.

Czasem trzeba przesunąć wizytę u stomatologa

Jak widać leczenie stomatologiczne pomimo, że wydaje się proste, nie zawsze może odbyć się w zaplanowanym terminie. Czasami mamy jednak do czynienia z przypadkami, gdzie leczenia wymagają pacjenci szczególnej troski (np.: ciężarna kobieta), lub zmiany na zębach wymagają natychmiastowej reakcji, jednak to lekarz po wykonaniu badania stomatologicznego podejmuje ostateczną decyzję o możliwości wykonania zabiegu w taki sposób, aby minimalizować ryzyko powikłań. Niektóre schorzenia zwiększają ryzyko krwotoków, dlatego jeśli cierpisz na którąś z wymienionych przypadłości przełóż wszelkie zabiegi stomatologiczne. Jeśli kobieta jest w ciąży, usunięcie zęba korzystniej wykonać po szczęśliwym rozwiązaniu. W takim przypadku iść do dentysty warto w późniejszym terminie.

Kobiety na skutek zażywania tabletek antykoncepcyjnych, mają zwiększony poziom estrogenów, co jest jednym z czynników ryzyka suchego zębodołu.

Regularna konsultacja dentystyczna

Gabinet stomatologiczny Radom - Ortodonta i dentysta w jednym miejscu - Orzeł Dental Care Radom

Na wizytę u stomatologa powinniśmy udać się przynajmniej dwa razy w roku. Regularna wizyta w gabinecie dentystycznym pozwala wykryć stan chorobowy zębów i szybko podjąć leczenie. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog oceni stan naszego uzębienia, wykona badanie RTG jamy ustnej, a jeśli zdiagnozuje problem wdroży odpowiednie leczenie. Najczęstszą chorobą zębów, bardzo często ignorowaną przez pacjentów, jest próchnica.

Choroba ta rozwija się bardzo powoli, a jeśli nie jest leczona potrafi doprowadzić do wielu bolesnych schorzeń, takich jak: ropni tkanek lub martwicy miazgi. Jeśli próchnica zostanie dostrzeżona w porę, można podjąć leczenie, które będzie znacznie tańsze, szybsze i co ważne oszczędzi nam wiele stresu i bólu w przyszłości. Jeśli wizytę będziemy odkładali w nieskończoność, może to skończyć się na opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej, tym samym utrudniając spożywanie posiłków.

Regularna konsultacja, pomimo że nie darmowa, w dłuższej perspektywie oznacza również oszczędność i czasu i pieniędzy. Leczenie zębów, jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium jest bardzo kosztowne i co ważne czasochłonne. Do całkowitego wyleczenie zębów mogą wtedy być potrzebne 3 wizyty lub znacznie więcej, jeśli mamy do czynienia np.: z martwicą miazgi.

Regularne wizyty u dentysty to podstawa zdrowych zębów

Podczas wizyt kontrolnych warto być szczerym z naszym dentystą i niczego nie ukrywać. Warto również dopytać stomatologa o to jak prawidłowo zadbać o nasze zęby, jakiej szczoteczki używać oraz z jakiej pasty korzystać. Orzeł Dental Care zaprasza do kontaktu w celu ustalenia dogodnego terminu wizyty. Stomatolog Radom bez problemu udzieli nam wszystkich niezbędnych wskazówek dotyczących szczotkowania zębów, a w razie problemów pomoże dobrać odpowiednią pastę lub szczoteczkę.

Iść do dentysty zawsze warto i należy robić to regularnie, wtedy zyskamy pewność, że z powodu naszego niedbalstwa nie grożą nam ekstrakcje zębów. Wizyta u dentysty jest wskazana szczególnie dla ciężarnej pacjentki, kiedy jej hormony szaleją, co może mieć duży wpływ na problemy z dziąsłami przyszłej mamy. Oczywiście czasami, są przeciwwskazania, takie jak, np.: opryszczka wargowa lub zapalenie błon śluzowych nosa, które powodują, że wykonanie zaplanowanego zabiegu nie jest możliwe. I tak jednak warto wybrać się do lekarza z takimi dolegliwościami, ponieważ po diagnozie, powinien nam on przepisać leki przeciwwirusowe doustne, które pomogą zwalczyć wspomniane infekcje.

Scroll to Top