Ortodonta Radom poleca aparaty ortodontyczne

Aparat stały – jak przetrwać pierwsze dni?

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Oprócz koloru szkliwa niebagatelne znacznie odgrywa także prosty układ zębów. W tym celu wielu z nas poddaje się leczeniu ortodontycznemu, które w większości przypadków polega na założeniu aparatu na zębach. Aparat stały traktowany jest przez nasz organizm jako obce ciało. Na samym początku może powodować dyskomfort, a nawet lekki ból, nim nasza szczęka przyzwyczai się do obecności aparatu. Jak poradzić sobie przez pierwsze dni? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Apart ortodontyczny, czyli najtrudniejsze są początki

Aparat na zęby sprawia, że po pewnym czasie jego użytkowania, będziemy mogli cieszyć się doskonale prostym i efektywnym uzębieniem. Pomimo tego, że tuż po jego założeniu odczuwamy spory dyskomfort, gdy nasz organizm przyzwyczai się do jego obecności, zapomnimy o jego istnieniu. Początkowe trudności są zjawiskiem normalnym. Co więcej, podczas spożywania pokarmów, a zwłaszcza podczas gryzienia, możemy odczuwać lekki ból. Ortodonta Radom udziela nam kilka cennych wskazówek, jak przetrwać najtrudniejsze początki z noszeniem aparatu.

Właściwa konsystencja pokarmów

Nowy aparat ortodontyczny uniemożliwia nam na samym początku swobodne gryzienie. W ciągu kilku pierwszych dni należy wyeliminować jedzenie twardych produktów, które wymagają od nas intensywnego gryzienia. Doskonałym remedium na początkowe trudności będą płynne posiłki. W praktyce oznacza to, że idealne na ten czas będą koktajle owoce czy warzywne, jak również zupy. By ułatwić konsumpcję, możemy wszelkie twarde bądź większe elementy zblendować, co pozwoli na zachowanie smaku przy jednoczesnym upłynnieniu. Takie rozwiązanie sprawi, że bez bólu, z przyjemnością, będziemy mogli zjeść ulubione posiłki, ciesząc się ich smakiem.

Aparat stały w Orzeł Dental Care

 

Skorzystaj z dostępnych środków przeciwbólowych

Każdy z nas ma swój własny, indywidualny próg bólu. Jeśli należymy do osób wrażliwych, ciężko znoszących ból, warto w pierwszych dniach noszenia aparatu na zębach sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Dentysta Radom wskazuje, że ból o dużym nasileniu powinien ustalić w okresie 3-4 dni od momentu założenia aparatu. U niektórych pacjentów ból ustępuje nawet po dwóch dniach. Nie ma więc konieczności sięgania po wyjątkowo silne leki przeciwbólowe na receptę. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku gdy ból będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty.

Zaobserwowanie wzmożonej ruchomości zębów także jest zjawiskiem normalnym. Zęby delikatnie przemieszczają się w różnych kierunkach, co jest normalnym etapem leczenia. Jeśli jednak uprawiamy sztuki walki, inne niebezpieczne sporty bądź zawody, ortodonta Radom przygotuje dla nas specjalną szynę ochronną, która zabezpieczy aparat i zęby. 

Nosisz aparat stały? – zadbaj o właściwą higienę swojej jamy ustnej

Nosząc apart ortodontyczny, musimy przykładać szczególną uwagę do higieny naszej jamy ustnej. Także w pierwszych dniach odgrywa ona niebagatelne znacznie. Jeśli w różnych zakamarkach aparatu będzie zbierać się jedzenie, będzie to jedynie potęgowało ból i dyskomfort. Kiedy decydujemy się na leczenie ortodontyczne, niezbędna staje się dla nas szczoteczka elektryczna oraz ortodontyczna. Pomocny okaże się także irygator, czyściki oraz nici ortodontyczne. To narzędzia, które pozwolą na utrzymanie perfekcyjnej czystości naszych zębów, na których umieszczono aparat. Przy ich pomocy będziemy w stanie także usunąć płytę nazębną, która gromadzi się na drucikach aparatu. Dodatkowo podczas codziennej pielęgnacji warto korzystać z płynów do higieny jamy ustnej. Zachowanie odpowiedniej czystości naszych zębów polepszy nasze samopoczucie zwłaszcza w początkowym okresie noszenia aparatu.

Aparat stały w Orzeł Dental Care

 

Wosk – ulga przy podrażnieniach

Apart stały na zęby, zwłaszcza w początkowej fazie może ocierać naszą śluzówkę. To sprawia, że odczuwamy jeszcze większy dyskomfort związany z założeniem aparatu. Doskonałym remedium, które pozwoli na uczucie nawilżenia i złagodzenie podrażnień jest zastosowanie wosku. Chroni on naszą błonę śluzową przed otarciami. Szczególnie narażone na uszkodzenia miejsca to wargi oraz policzki. 

Aparat stały – kontroluj stan swojego uzębienia

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego wymaga regularnej kontroli. Zazwyczaj wizyty kontrolne odbywają się co 4-5 tygodni.  Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku. Co więcej, oprócz kontroli u ortodonty, konieczne są także wizyty u dentysty. Stomatologia Radom wykonuje specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak np. czyszczenie zębów, które są dopasowane do rodzaju noszonego aparatu na zębach (metalowy, porcelanowy czy kryształowy). Pielęgnacja wykonywana co 3-4 miesiące pozwoli na zachowanie doskonałej higieny jamy ustnej. 

Co więcej, gdy zaobserwujemy obluzowanie pierścieni naszego apartu, odklejenie zamków czy pęknięcie ligatury, a więc wiązań aparatu, niezwłocznie należy umówić się na dodatkową wizytę, która rozwiąże powstały problem.

By móc cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem, warto postawić na profesjonalne usługi dostępne w Orzeł Dental Care. Przekonaj się osobiście, a uśmiech nie będzie znikał z Twojej twarzy. 

Scroll to Top