Paradontoza

Orzeł Dental Care » Usługi » Paradontoza

Paradontoza to powszechna dolegliwość, która dotyka prawie 70% mieszkańców Polski. Uznaje się, że schorzenie ma podłoże dziedziczne, jednak do rozwoju paradontozy przyczyniają się również inne czynniki, takie jak nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz ogólne osłabienie organizmu.

Mianem paradontozy określamy zapalenie przyzębia. Wyróżnić możemy jego cztery rodzaje:

 • typowe
 • gwałtownie postępujące
 • młodzieńcze
 • przedpokwitaniowe
Umów się na wizytę

pon. – czw.: 8:00 – 19:00
pt. : 8:00 – 17:00

  Rodzaje paradontozy

  1. Zapalenie przyzębia typowe

  Zapalenie typowe jest najbardziej powszechną chorobą przyzębia. Jej rozwój jest stopniowy i powolny, a pierwszy objaw chorobowy stanowi nadmierna ilość płytki bakteryjnej osadzającej się na zębach.

  Ten rodzaj paradontozy dotyka osoby dorosłe, najczęściej w okolicach 30. roku życia.

  2. Zapalenie gwałtownie postępujące

  Zapalenie gwałtownie postępujące jest rzadsze, dotyka około 5% osób borykających się z paradontozą. Choroba rozwija się w okolicach 20. roku życia, a zapaleniu dziąseł towarzyszy zanik kości wyrostka zębodołowego.

  3. Zapalenie młodzieńcze

  Zapalenie młodzieńcze rozwija się u pacjentów już w okolicach 13. roku życia. Choroba postępuje znacznie szybciej od typowej paradontozy i prowadzi do degradacji kości.

  4. Zapalenie przedpokwitaniowe

  Zapaleniem przedpokwitaniowym określamy dolegliwości występujące u dzieci, nawet u czterolatków.

  Co jest przyczyny paradontozy

  Za główną przyczynę paradontozy uznaje się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Eksperci są zdania, iż nadmierny rozwój płytki nazębnej, która stopniowo pokrywa coraz większą powierzchnię zęba i w konsekwencji dociera pod dziąsło stwarza dogodne warunki do rozwoju choroby.
  Płytka nazębna gromadząca się w kieszeniach przębowych skutkuje powstawaniem stanów zapalnych, którym towarzyszy rozwój bakterii. To prowadzi do zmniejszenia stabilności osadzenia zęba, a następnie jego całkowitej utraty.

  Jakie są objawy paradontozy

  Paradontoza rozwija się stopniowo. Zanim dojdzie do utraty stabilności osadzenia zęba obserwujemy objawy, takie jak:

  • nieświeży oddech
  • powtarzające się zapalenia dziąseł
  • krwawienie z dziąseł
  Na tym etapie leczenie stomatologiczne może przynieść bardzo dobre rezultaty i powstrzymać rozwój choroby, a więc utratę zębów własnych. Im bardziej zaawansowana paradontoza, tym trudniej zahamować zmiany powstające w jamie ustnej. Dlatego do wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny nas skłonić już pierwsze objawy choroby. Nie należy ich bagatelizować i zwlekać do momentu, aż poczujemy, że nasze zęby zaczynają się ruszać.

  Leczenie paradontozy

  Ze względu na charakter choroby leczenie paradontozy jest czasochłonne i wymaga konsekwencji, tak ze strony pacjenta, jak i stomatologa. W początkowych etapach choroby leczenie koncentruje się na leczenie przewlekłego zapalenia przyzębia i zachowaniu zębów własnych pacjenta.
  Zaawansowana paradontoza jest o wiele bardziej skomplikowana w leczeniu. Początkowo stomatolog skupia się na leczeniu dolegliwości bólowych i stanu zapalnego, następnie na spowolnieniu procesu utraty chwiejących się zębów. W skrajnych przypadkach leczenie paradontozy i dobudowa pierwotnych warunków zgryzowych mogą wymagać interwencji protetyka.

  Paradontoza - leczenie i diagnostyka
  w Orzeł Dental Care

  Pacjentów z podejrzeniem paradontozy oraz osoby ze diagnozowanym schorzeniem, które chciałyby rozpocząć leczenie periodontologiczne zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu.

  Bazujemy na nowoczesnym narzędziach diagnostycznych i metodach stomatologicznych, które umożliwiają zahamowanie postępu choroby, przy jednoczesnej odbudowie estetyki uśmiechu. Zakres leczenia każdorazowo dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.

  Diagnostykę rozpoczynamy od krótkiego wywiadu z Pacjentem. Pytamy o dolegliwości związane z przyzębiem oraz obserwowane objawy choroby przyzębia. Wywiad i ocena stanu jamy ustnej stanowią dla nas punkt wyjścia do postawienia diagnozy i wyboru najbardziej optymalnej ścieżki leczenia.

  W Orzeł Dental Care pełną diagnostykę paradontozy wykonujemy w cenie leczenia, a plan leczenia przygotowujemy w taki sposób, aby przywrócić Ci piękny i zdrowy uśmiech.

  Scroll to Top