Pracownia RTG

Orzeł Dental Care » Usługi » Radiologia
badanie pantomograficzne i tomografii komputerowej 3D

Posiadamy samodzielną pracownię RTG, wyposażoną w cyfrowy aparat pantomograficzny z modułem 3D do wykonywania tomografii. Nasza pracownia powstała, by mogli Państwo na miejscu wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne do dalszego leczenia.

Badanie pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne jest podstawą diagnostyki stomatologicznej. Na zdjęciu widać powiększony obraz struktur anatomicznych – wszystkich zębów oraz kości szczęki oraz żuchwy. 

Dzięki zdjęciu lekarz może dokładnie ocenić stan przyzębia, a także określić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, miejsca tzw. zębów zatrzymanych (np. ósemki). Zdjęcie pozwala na wczesne wykrycie problemów, zanim pojawią się dolegliwości bólowe.

Badanie jest stosunkowo bezpieczne, choć nie należy go wykonywać bez wskazania medycznego. Dawka promieniowania emitowana podczas badania pantomograficznego jest zbliżona do ilości promieniowania, jaka dociera do nas w czasie ok. 3 dni z otaczającego nas środowiska.

Badanie tomografii komputerowej 3D

Zdjęcie z tomografii komputerowej to bardzo dokładny trójwymiarowy obraz tkanek pacjenta. 

Badanie tomografii 3D zalecane jest w przypadku, gdy potrzebne jest bardzo precyzyjne odwzorcowanie tkanek pacjenta. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu implantologicznym, chirurgicznym wyrywaniu ósemek lub przy wykonywaniu zabiegów chirurgicznych w pobliżu zatok szczękowych.

Dzięki badaniu lekarz może precyzyjnie zaplanować zabieg, a przez to wpłynąć na czas jego trwania a także bezpieczeństwo pacjenta. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu możliwe dzięki zdjęciu tomografii komputerowej przyczynia się także do skrócenia czasu powrotu do zdrowia pacjenta.

Badanie wykonywane jest także w celu diagnostyki i zaplanowania leczenia skomplikowanych przypadków medycznych.

Scroll to Top