Konsultacja implantologiczna - zdjęcie RTG zębów

Po co robić RTG zębów?

Prześwietlenia zębów to bardzo potrzebne badania, które służą zarówno profilaktyce, jak i planowaniu leczenia. Nie tylko dentysta wspomaga się zdjęciami RTG. Wiele dziedzin medycyny korzysta z badań radiologicznych, a sam wynalazek ustanowił przełom dla rozwoju medycyny. Narosło sporo mitów na temat zdjęć RTG zębów i ich rzekomej dużej szkodliwości. Pojawia się sporo pytań na temat zasadności wykonywania różnego rodzaju zdjęć RTG. Zdjęcia rentgenowskie często wykorzystuje się w stomatologii i ortodoncji, gdyż zawierają cenne informacje diagnostyczne.

Co to jest zdjęcie pantomograficzne zębów i do czego jest potrzebne?

Wykonywanie zdjęć pantomograficznych jest podstawową usługą diagnostyczną w stomatologii. Wykonanie badania za pomocą pantomografu ukazuje struktury zakrzywionych szczęk i żuchwy. Pantomograficzne badanie RTG w Radomiu wykonać można w Orzeł Dental Care. Dzięki temu badaniu możliwe jest dokonanie przez stomatologa oceny stanu przyzębia. Dodatkowo istnieje możliwość określenia wszelkich nieprawidłowości w budowie korzeni zębów i miejsca „zębów zatrzymanych” – na przykład ósemki. Dzięki zdjęciu RTG i wczesnemu wykryciu problemów lekarz możne zapobiec dolegliwościom bólowym pacjenta. Badanie pozwala dentyście na szczegółowy wgląd w dany przypadek. Precyzyjne odwzorowanie tkanek pacjenta jest niezwykle przydatne, gdy wdraża się leczenie implantologiczne, dokonuje się wyrywania ósemek lub przeprowadza zabiegi w okolicach zatok szczękowych. W Orzeł Dental Care pierwszym z etapów niemal każdego leczenia jest wykonanie zdjęcia RTG zębów. Zdjęcie to wykonujemy w cenie leczenia.

Zdjęcie panoramiczne, a właściwie pantomograficzne, pozwala na uwidocznienie wszystkich zębów. Tego typu zdjęcie wykonuje się bardzo często pacjentom ortodontycznym przed rozpoczęciem leczenia. Aby nosić aparat ortodontyczny, pacjenci muszą być odpowiednio przygotowani. Badanie pantomograficzne ma stosunkowo niską dawkę promieniowania, ilość która dociera do pacjenta poddanego badaniu, jest równa promieniowaniu, jakiego doświadcza w ciągu 3 dni z otaczającego środowiska. Badanie pantomograficzne jest możliwe do wykonania również u pacjenta niezdolnego do otwarcia ust. Często wykorzystuje się tego typu RTG zębów w celu zaplanowania leczenia skomplikowanych przypadków medycznych.

 

Jaki wygląda przebieg badania RTG zębów?

Osoba, której wykonuje się badanie pantomogramem w trakcie robienia zdjęcia, nie powinna się poruszać. Głowa umieszczona zostaje pod aparatem, natomiast zęby przytrzymują specjalny uchwyt z jednorazową wkładką. Uchwyt sprawia, że możliwe jest precyzyjne ustawienie aparatu wykonującego zdjęcia. Rentgen dentystyczny wykonywany jest w pomieszczeniu o specjalnie izolowanych ścianach. Celem izolacji jest nieprzedostawanie się promieni na zewnątrz. Konieczne jest ściągnięcie przed badaniem wszelkich metalowych drobiazgów, które pacjenci mają przy sobie. Tego typu rentgen szczęki powinno się wykonywać profilaktycznie raz na 2 lata.

Po co wykonuje się rentgen punktowy zęba?

Punktowy rentgen zęba wykonuje się, badając pojedyncze zęby. Umożliwia to między innymi wykrycie próchnicy, sprawdzenie ułożenia kanałów zębowych oraz określenie występujących zmian, które powinny być leczone. Na zdjęciach RTG typu punktowego widoczne są zwykle 3-4 zęby, a także korzenie, zębodoły, korony i tkanki. Tego typu prześwietlenie zęba zawsze jest wykorzystywane przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. Cechą charakterystyczną rentgenu punktowego zęba jest bardzo wysoka rozdzielczość zdjęcia.

Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrywanie próchnicy za pomocą RTG zębów?

Im wcześniej wykryta próchnica tym leczenie jest mniej inwazyjne, a szanse na uratowanie zęba większe. Próchnica to choroba zakaźna, która przenosi się poprzez ślinę. Choroba w krótkim czasie doprowadza do destrukcji tkanek twardych zębów, czego następstwem może być choroba miazgi i tkanki okołowierzchołkowej. Wczesne wykrywanie próchnicy zapobiega tym procesom, których kolejnym następstwem jest utrata uzębienia. Próchnica jest widoczna na rentgenie dentystycznym jako przejaśnienie. W rzeczywistości jest to demineralizacja szkliwa dokładnie widoczna na RTG zęba.

Czy badanie RTG zębów jest szkodliwe dla zdrowia?

Dawki promieniowania pomimo obaw wielu pacjentów są minimalne. W związku z tym nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia osób poddawanych prześwietleniom zębów. Promieniowanie rentgenowskie jest stosowane powszechnie w diagnostyce obrazowej, w wielu dziedzinach medycyny i nie tylko. Promieniowanie to oczywiście nie jest obojętne dla zdrowia człowieka, ale obecnie wykonywane zdjęcia RTG trwają bardzo krótko. Jeszcze na początku ubiegłego stulecia pacjenci poddawani rentgenom dentystycznym byli niejednokrotnie narażeni na kilkunastominutowe naświetlanie. Z tego też powodu powstało bardzo wiele mitów na temat szkodliwości badań RTG.

Dlaczego RTG zębów jest istotne przy leczeniu ortodontycznym?

Przed rozpoczęciem korekcji zębów za pomocą aparatu ortodontycznego zleca się wykonanie zdjęć RTG. Najczęściej wykonuje się w takich wypadkach pantomogram oraz panoramiczne zdjęcie rentgenowskie żuchwy i szczęki. Dodatkowo wykonywane są skany ortodontyczne. Właściwe wykonanie zdjęć RTG umożliwia ortodoncie zaplanowanie leczenia przed podjęciem się korygowania uzębienia.

Co to jest cefalometria i do czego jest potrzebna?

Wymienione badanie to prześwietlenie czaszki w pozycji bocznej. Wykonuje się tego typu zdjęcia przede wszystkim w diagnostyce wad zgryzu oraz również przy planowaniu leczenia ortodontycznego. Przykładem takiego leczenia może być noszenie aparatu korekcyjnego na zęby. Badanie pomaga planować leczenie, kontrolować jego przebieg, a także uzyskane efekty. Na zdjęciu RTG tego typu widoczne są czaszka, tkanki twarde i miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe. Cefalometria daje możliwość ortodoncie dokonania oceny wzrostu kostnego pacjenta. Jest też możliwe dzięki tego typu zdjęciom ustalenie przyczyny wady zgryzu, jeżeli oczywiście wada ta jest anatomiczna. Dokonywanie pomiarów przed leczeniem ortodontycznym również często odbywa się na bazie wykonanej cefalometrii. Zwykle tego typu prześwietlenie wykonuje się w pozycji bocznej.

Jakie usługi można zrealizować w klinice stomatologicznej Orzeł Dental Care w Radomiu?

Posiadamy samodzielną pracownię RTG, wyposażoną w cyfrowy aparat pantomograficzny z modułem 3D do wykonywania tomografii. Nasza pracownia powstała, by mogli Państwo na miejscu wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne do dalszego leczenia. Dodatkowo w gabinetach znajdują się punktowe aparaty RTG, aby zapewnić naszym pacjentom pełen komfort i skuteczność leczenia.

W Orzeł Dental Care wykonujemy:

  • punktowe badanie RTG,
  • badanie pantomograficzne,
  • badanie tomografii komputerowej 3D.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zdjęć RTG zęba?

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonywania zdjęć RTG zęba tego typu jest ciążą. Dawka promieniowania pomimo opisanej powyżej nikłej szkodliwości może zaszkodzić dziecku. Kobiety, które jedynie podejrzewają, że mogą być w ciąży, również nie powinny wykonywać tego typu badań.

Wynalazek w postaci rentgenu dentystycznego został na tyle rozwinięty technologicznie, że umożliwia to w dzisiejszych czasach skuteczną profilaktykę i leczenie zębów. Dzięki stosowanym obecnie technologiom badania radiologiczne nie są już szkodliwe, tak jak miało to miejsce kiedyś. Warto jest regularnie poddawać swoje uzębienie profilaktycznym badaniom, tym bardziej że dzięki obecnym możliwościom pacjenci mają możliwość wczesnego zauważenia próchnicy. Prześwietlenie zęba daje bardzo wiele możliwości, a sama radiologia to obszar medycyny, który przysłużył się, ratując zdrowie wielu pacjentów. RTG zębów jest bezbolesne, a piękny uśmiech daje wiele satysfakcji.

Scroll to Top