Lakowanie zębów

Orzeł Dental Care » Usługi » Lakowanie zębów
Lakowanie zębów to szybki i prosty sposób profilaktyki próchnicy. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach, co skutkuje ułatwieniem codziennej higieny i toalety jamy ustnej.
Próchnica należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Zaniedbanie tego problemu w dzieciństwie skutkuje postępującą degradacją zębów stałych, co w konsekwencji może powodować ich przedwczesną utratę. Lakierowanie zębów to pomoc w tym problemie.
Umów się na wizytę

pon. – czw.: 8:00 – 19:00
pt. : 8:00 – 17:00

  Na czym polega lakowanie zębów

  To zabieg polegający na uszczelnianiu naturalnie występujących w zębach zagłębień i bruzd płynnym wypełniaczem. Dzięki temu powierzchnia zębów staje się gładka, co ułatwia jej czyszczenie z resztek jedzenia.
  Lakowanie zębów redukuje ryzyko pojawienia się próchnicy nawet o 90%. Co ważne, lakowaniu można poddać zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe. Oznacza to, że z zalet tej formy profilaktyki przeciwpróchniczej mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli.
  Lakowania zębów nie należy mylić z lakierowaniem. Lakierowanie, czyli fluoryzacja, to proces mający na celu wzmocnienie szkliwa poprzez aplikację fluoru.

  Lakowanie zębów u dzieci

  Lakierowanie zębów mlecznych to jeden ze sposobów na ich ochronę przed próchnicą i jej nieprzyjemnymi konsekwencjami. Lakowanie zębów u dzieci możemy rozpocząć między 2. a 3. rokiem życia. Warto to zrobić, chociażby ze względu na możliwość utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej malucha, który często chce sam myć zęby.
  Lakowanie zębów stałych u dzieci rozpoczynamy od momentu wyrżnięcia się pierwszego trzonowca. Procedurę ponawiamy w miarę wyrastania kolejnych zębów bocznych. Lakujemy wyłącznie zęby zdrowe, dlatego wizytę w gabinecie stomatologicznym najlepiej odbyć bezpośrednio po wyrośnięciu zęba. W ten sposób dajemy naszemu dziecku możliwość jak najdłuższego korzystania ze zdrowych i silnych zębów.

  Lakowanie zębów u dorosłych

  Jest rekomendowane ale z różnych przyczyn rzadko praktykowane. Przeszkodą jest fakt, iż lakowaniu możemy poddać wyłącznie zęby zdrowe, które nie były wcześniej leczone, co znacząco ogranicza zastosowanie tej procedury profilaktycznej u większości dorosłych pacjentów.

  Dlaczego warto lakierować zęby

  Lakierowanie zębów zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy i związanych z nią powikłań. Zmiany próchnicze osłabiają zęby, które nawet po profesjonalnie wykonanym leczeniu pozostają bardziej podatne na dalszy rozwój choroby i uszkodzenia mechaniczne niż zęby zdrowe. Lakierując zęby stałe wydłużamy czas, w jakim pozostają one zdrowe, co w konsekwencji skutkuje możliwością zachowania zębów własnych do późnych lat życia pacjenta dorosłego.

  Lakierowanie:

  • ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej
  • obniża ryzyko wystąpienia próchnicy,
  • przekłada się na możliwość zachowania zębów własnych dłużej w dorosłym życiu

  Etapy lakowania zębów

  Proces lakierowania zębów obejmuje cztery etapy:

  1. Oczyszczanie zębów

  Zęby przed lakierowaniem muszą być dokładnie oczyszczane. W tym celu wykorzystujemy piaskowanie. W przypadku dzieci często stosujemy pasty o smaku owocowym, dzięki czemu dzieci bardziej chętnie poddają się dalszej procedurze oczyszczania zębów.

  2. Osuszanie zębów

  Kolejnym krokiem jest osuszenie zębów z wody i śliny. Dopiero po osuszeniu zęby mogą być pokryte lakierem.

  3. Pokrycie lakierem

  Lakier aplikujemy przy pomocy strzykawki. W ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do wszelkich nierówności.

  4. Utwardzenie lakieru

  Lakier wymaga utwardzenia (tzw. polimeryzacji). Lakier utwardzamy przy pomocy światła niebieskiego. Procedura zajmuje 20 sekund.

  Lakowanie zębów w Orzeł Dental Care

  Specjalizujemy się w lakowaniu zębów u dzieci. Lakujemy zęby mleczne oraz zęby stałe. Pracujemy z wykorzystaniem przebadanych klinicznie wypełniaczy o potwierdzonej skuteczności i trwałości. To przekłada się na długi okres ochrony zębów przed czynnikami chorobotwórczymi sprzyjającymi rozwojowi próchnicy.

  Zapewniamy kompleksową pomoc – diagnostykę i leczenie. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

  Scroll to Top