2020-08-26 20.43.00-min

Czy złamane narzędzie to błąd?

Długo nieleczone ubytki próchnicowe doprowadzają do powstania procesu zapalnego w miazdze, czyli “sercu” zęba. Miazgę stanowią liczne naczynia krwionośne, a jej funkcją jest odżywianie i dostarczanie tlenu tkankom zęba. Kiedy próchnica dojdzie do miazgi wywołując zapalenie, co kojarzymy z ostrym bólem, w celu dalszego utrzymania zęba w łuku konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego (czyli kanałowego). Jest to leczenie warunkowe, które pomimo doświadczenia, wiedzy i zaawansowanych narzędzi, którymi dysponuje lekarz, może przebiec niepomyślnie. Zdarza się że dochodzi do sytuacji, w której w kanale utknie złamane narzędzie. Dzieje się tak ze względu na złożoną anatomię kanałów w naszych zębach.

Złamane narzędzia w kanale zęba to powikłanie leczenia, nie błąd medyczny. Do oczyszczenia kanału używa się bardzo cienkich narzędzi kanałowych, ich średnica może wynosić nawet 0,06 mm. W przypadku bardzo zakrzywionych kanałów korzeniowych, podczas opracowywania może dojść do zmęczenia materiału, przez co fragment narzędzia pozostaje w kanale.

 

Dentysta Radom- Orzeł Dental Care- nowoczesny stomatolog, ortodonta Radom

Czy można usunąć złamane narzędzie?

Dentysta stara się usunąć złamane narzędzie, w czym niezbędna jest praca w powiększeniu, czyli pod mikroskopem. Używa się do tego specjalnych zestawów narzędzi: ultradźwięków, igieł, ekstraktorów. Możliwości usunięcia instrumentu zazwyczaj zależą od stopnia zakrzywienia kanału i miejsca jego złamania.

Co jeśli nie uda się go usunąć?

Stomatolog może wykonać tak zwany by-pass, czyli stworzyć drogę obejścia złamanego fragmentu narzędzia, a następnie po całkowitym opracowaniu kanału, szczelnie go wypełnić. Taki ząb, jak każdy po leczeniu endodontycznym, należy kontrolować za pomocą zdjęć rentgenowskich.

Dolegliwości bólowe ze strony leczonego zęba będą w tym przypadku wskazaniem do leczenia chirurgicznego. W zależności od miejsca, w którym złamało się narzędzie, może to być zabieg:

  • resekcji, czyli usunięcia wierzchołka korzenia
  • radektomii, co oznacza usunięcie jednego z korzeni
  • hemisekcji – częściowym odcięciu fragmentu zęba

Wszystkie te zabiegi mają na celu jak najdłuższe zachowanie własnego zęba pacjenta w jamie ustnej. Mimo dynamicznego postępu stomatologii nie istnieje żadne równie dobre uzupełnienie protetyczne.

Scroll to Top