Czym jest leczenie endodontyczne (kanałowe)?
Leczenie endodontyczne, zwane inaczej kanałowym polega na hamowaniu niebezpiecznych procesów chorobowych, które mają miejsce w miazdze zęba.
Lekarz stomatolog może zalecić leczenie endodontyczne w sytuacji, kiedy nie ma innego sposobu na uratowanie zęba. Zazwyczaj dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi, która wypełnia wnętrze zęba. Miazga jest bardzo dobrze unaczyniona i unerwiona, dlatego jej stan zapalny wiąże się z silnym bólem, na który skarży się pacjent.
W czasie leczenia lekarz usuwa zmienioną chorobowo miazgę, a wnętrze zęba jest oczyszczane, dezynfekowane. Następnie ząb jest wypełniony odpowiednim materiałem i zabezpiecza przed wnikaniem bakterii.
Po leczeniu kanałowym pacjent zachowuje swój naturalny ząb. Pomimo tego, że jest martwy, spełnia swoją funkcję i nawet jeśli potrzebuje odbudowy protetycznej, pozwala uniknąć leczenia implantologicznego.
Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku?
Diagnostyka
W Orzeł Dental Care w Radomiu bardzo ważnym etapem całego leczenia jest poprawna diagnoza. Na podstawie tomografii dentysta ocenia stopień zaawansowania choroby oraz kształt i położenie poszczególnych kanałów zębowych.
Przygotowanie do zabiegu i usunięcie próchnicy
Leczenie kanałowe rozpoczyna się od usunięcia próchnicy z zęba. Pacjent otrzymuje znieczulenie i zakłada się koferdam. Pozwala on na zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta i widoczności pola roboczego, a więc znacząco przyspiesza i ułatwia zabieg.
Usunięcie miazgi
Po odpowiednim przygotowaniu, lekarz usuwa zainfekowaną miazgę. Oczyszcza również dokładnie kanały obecne w korzeniu oraz usuwa bakterie, które mogą wypełniać wnętrze zęba. Ten etap wymaga niesamowitej dokładności i doświadczenia lekarza. Stomatolog używa narzędzi o średnicy mniejszej niż jeden milimetr i musi wykonywać bardzo precyzyjne ruchy. Dzięki zastosowaniu mikroskopu może on zobaczyć dokładnie wnętrze zęba oraz obszary, które wymagają dodatkowego czyszczenia. Bez odpowiedniego sprzętu (mikroskopu) lekarz pracuje „po omacku” i nie ma możliwości zweryfikowania czy ząb jest odpowiednio oczyszczony.
Płukanie kanałów
W trakcie opracowywania kanałów wnętrze zęba jest płukane wieloma płynami dezynfekującymi, dodatkowo używa się ultradźwięków, aby zwiększyć dokładność płukania.
Wypełnienie i zabezpieczenie zęba
W kolejnym etapie lekarz osusza kanały, wypełnia je szczelnie i zabezpiecza. Należy to wykonać bardzo dokładnie, by zapobiec wnikaniu bakterii do wnętrza zęba. Jeśli ząb nie zostanie szczelnie zaopatrzony, w przyszłości może rozwijać się kolejna infekcja. Stomatolog odbudowuje kształt zęba, by przywrócić go do pełnej sprawności.
Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe?
Zabieg zaleca się gdy stan zapalny miazgi doprowadził do nieodwracalnych zmian zęba. W takiej sytuacji leczenie endodontyczne pozwala go uratować – czyli zapobiec jego wyrwaniu (ekstrakcji).
Leczenie kanałowe jest konieczne w sytuacji:
- zapalenia miazgi,
- martwicy miazgi,
- niepoprawnego wcześniejszego leczenia kanałowego (zabieg reendo, czyli ponownego leczenia kanałowego).
Objawami, które powinny być sygnałem do kontaktu ze stomatologiem są:
- ból, który utrzymuje się przez dłuższy czas (może mieć charakter spontaniczny lub pulsujący),
- nadwrażliwość na ciepło,
- ciemna barwa zęba,
- ból pojawiający się w czasie gryzienia,
- obrzęk wraz z bólem bony śluzowej oraz tkanek miękkich w okolicy zęba,
- rozległa próchnica.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – dlaczego to ważne?
Obecnie, aby zapewnić precyzję zabiegu oraz maksymalne bezpieczeństwo dla pacjenta, zaleca się stosowanie mikroskopu w czasie leczenia endodontycznego. Pozwala on na powiększenie pola zabiegowego by dostrzec to, czego nie zobaczy ludzkie oko. Stomatolog widzi bardzo dokładnie wnętrze zęba, dlatego może dokładnie przeprowadzić proces leczenia. Powiększenie jest szczególnie istotne w lokalizacji ujść kanałów.
Zastosowanie mikroskopu pozwala na zwiększenie precyzji całego zabiegu, jego przyśpieszenie oraz w konsekwencji zapewnienie bezpieczeństwa dla pacjenta. Leczenie pod mikroskopem jest niezbędne w nowoczesnej endodoncji.
Czy leczenie kanałowe (endodontyczne) boli?
Pacjenci skierowani na leczenie kanałowe zgłaszają się najczęściej do gabinetu i skarżą się na dolegliwości bólowe. Jednak samo leczenie endodontyczne jest komfortowe dzięki zastosowaniu środków znieczulających. W zależności od sytuacji, stomatolog w Orzeł Dental Care zaleca rozwiązanie, które jest najbardziej wygodne dla pacjenta.
Po wizycie stomatolog może zalecić lub przepisać środki przeciwbólowe. jednak pomimo tego bezpośrednio po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość, która może utrzymywać się przez kilka dni.
W czasie konsultacji stomatologicznej lekarz odpowie na wszystkie pytania związane ze znieczuleniem.
Ile trwa leczenie endodontyczne?
Zabieg leczenia kanałowego może być wykonany w czasie jednej wizyty lub zostać podzielony na kilka wizyt. Wszystko zależy od ilości kanałów, które musi opracować lekarz, stopnia zainfekowania miazgi oraz preferencji pacjenta. Zabiegi często trwają 2-3 godziny.
Kiedy należy wykonać reendo (powtórne leczenie endodontyczne)?
W niektórych sytuacjach może dojść do konieczności powtórnego wykonania leczenia kanałowego. To konieczne, gdy wnętrze zęba nie zostało całkowicie oczyszczone lub doszło do ponownego wniknięcia bakterii w nieszczelnie zaopatrzonego zęba. Często pojawia się silny ból. Aby uniknąć takich sytuacji polecamy zawsze prowadzenie leczenie endodontycznego w gabinecie dysponującym nowoczesnym sprzętem – w szczególności mikroskopem.
W Orzeł Dental Care w Radomiu zabieg leczenia kanałowego wykonujemy zawsze z wykorzystaniem mikroskopu.