chirurg szczękowy Radom - Przyjazny dentysta

Implanty od A do Z

Wszystko, co musisz wiedzieć o implantach zębów.

Zaczynając od podstaw, implant to śruba wykonana z dwutlenku tytanu, czyli ta część, która imituje korzeń zęba. Czasami w uproszczeniu używamy słowa „implant” mając na myśli część koronową zęba, jednak poprawnie, miejsce implantu jest w kości, a część którą widzimy w jamie ustnej nazywamy koroną na implancie.

Wskazaniem do wszczepienia implantu jest brak zębowy każdej klasy. Może to być pojedynczy brak, jak również całkowity brak zębów. Spośród wszystkich uzupełnień protetycznych (implant właśnie takim uzupełnieniem jest, co trzeba podkreślić) w świetle obecnej wiedzy medycznej to najlepszy z możliwych sposób uzupełniania przestrzeni po utraconym zębie.

Warunkiem jest odpowiednio zachowane podłoże kostne, czyli grubość kości w miejscu przeznaczonym do wszczepienia. Z wiekiem dochodzi do utraty kości, która postępuje znacznie szybciej, jeśli nie stabilizuje jej korzeń naturalnego zęba.

Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantu?

Przeciwwskazania do leczenia implantoprotetycznego obejmują:

nieuregulowane choroby układowe,
choroby nowotworowe,
osteoporozę,
alkoholizm, nikotynizm,
fatalna higienę jamy ustnej,
zbyt młody wiek – implantu nie można wszczepiać u pacjenta, który ciągle rośnie.

Czy implanty są bezpieczne?

Tytan, z którego wykonany jest implant cechuje się biozgodnością w stosunku do organizmu człowieka. Oznacza to, że po wszczepieniu nie wywołuje odpowiedzi immunologicznej i nie jest toksyczny. U pacjentów ogólnie zdrowych, stosowanie antybiotyku po wszczepieniu implantu nie jest rutynowo zalecane.

Trudne warunki anatomiczne

Przy znacznych zanikach kostnych konieczna może być sterowana regeneracja kości. Polega to na zastosowaniu materiałów, które stanowią rusztowanie dla odbudowy kości. Proces regeneracji trwa kilka miesięcy, co wydłuża leczenie implantoprotetyczne.

Śruba w kości i co dalej – korona na implancie zęba.

Istnieje kilka schematów leczenia implantoprotetycznego, które różnią się czasem od wprowadzenia śruby do kości, do osadzenia korony na implancie. Standardowo trwa to około 3-6 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach ten okres może ulec zmianie.

Czy implant jest na zawsze?

Implant to długoczasowe uzupełnienie protetyczne. Po odpowiednim zaplanowaniu leczenia, poprawnie przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym implanty są stabilne, funkcjonalne i bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że duża część sukcesu klinicznego zależy również od pacjenta – optymalna higiena jamy ustnej jest niezbędna do długoczasowej przeżywalności każdego uzupełnienia protetycznego.

Leczenie implantologiczne rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, badania ogólnomedycznego i stomatologicznego. Rozmowa ma na celu rozwiać wszelkie wątpliwości, ustalić oczekiwania pacjenta oraz przedstawić możliwe do osiągnięcia efekty leczenia.

Niezbędnym etapem planu leczenia jest również wykonanie dokumentacji radiologicznej, czyli zdjęcia, które pozwoli zbadać warunki kostne, oraz przebieg nerwów, co rzutuje na możliwość wszczepienia implantu. Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań lekarz może zaplanować leczenie implantoprotetyczne.

Zabieg wszczepienia implantu

Wprowadzenie implantu to małoinwazyjny zabieg, który odbywa się w miejscowym znieczuleniu, dokładnie takim, jakiego używa się przy standardowych wizytach u stomatologa.

Po zadziałaniu znieczulenia stomatolog przygotowuje miejsce na implant, rozpoczynając od nacięcia błony śluzowej. Do utworzenia otworu w kości wykorzystując specjalne kalibrowane wiertła. Są one kompatybilne z wybranym systemem implantologicznym. Po uzyskaniu miejsca w kości, lekarz wprowadza tytanowy implant, czyli śrubę odpowiadająca korzeniowi zęba. Implant zabezpiecza się śrubą gojącą lub zamykającą, a następnie zszywa się nacięty płat błony śluzowej, aby umożliwić gojenie. Cały zabieg implantacji trwa około 15-20 minut i jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu rozpoczyna się proces osteointegracji implantu, czyli połączenia z otaczającą kością.

Pierwsze dni po zabiegu wymagają specjalnego postępowania: należy unikać wysiłku fizycznego, sauny, zabronione jest palenie papierosów i picie alkoholu. Szczególną uwagę należy dołożyć również do higieny jamy ustnej. Po zabiegu stosujemy płukanki antybakteryjne i bardzo ostrożne traktujemy okolice po implantacji.

Scroll to Top