Pierwsza wizyta u ortodonty – co jest istotne? Naszym zdaniem, najważniejszym punktem rozpoczynającym leczenie ortodontyczne jest szczegółowa rozmowa na temat spostrzeżeń i oczekiwań pacjenta. Odpowiedzi na pytania “z czym pacjent się do nas zgłasza, co dokładnie przeszkadza mu w jego uśmiechu”, pozwalają na nawiązanie współpracy. Są również bardzo istotną informacją podczas planowania leczenia. Jednak przede wszystkim – są niezbędne do określenia, czy oczekiwany przez pacjenta efekt jest możliwy do osiągnięcia.
Ortodonta przeprowadza również wywiad ogólnolekarski, albo w rozmowie, albo za pomocą ankiety wypełnianej przed wejściem do gabinetu.
Spis treści
Kiedy warto umówić się na konsultacje z ortodontą?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ potrzeba konsultacji ortodontycznej może wynikać z różnych powodów, takich jak estetyka czy zdrowie jamy ustnej. Jeśli masz trudności z prawidłowym gryzieniem lub żuciem pokarmów, może to być znak, że Twój zgryz jest nieprawidłowy i wymaga korekty. Krzywe, stłoczone lub odstające zęby mogą nie tylko wpływać na wygląd, ale także na zdrowie jamy ustnej. Nieprawidłowe ustawienie zębów górnych i dolnych może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Nawyk ssania kciuka lub używania smoczka u dzieci mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju zgryzu. W wyniku urazów zęby mogą się przemieszczać, co może wymagać interwencji ortodontycznej.
Główne wskazania do leczenia ortodontycznego u dorosłych
Leczenie ortodontyczne nie jest przeznaczone tylko dla dzieci i młodzieży. Coraz więcej dorosłych decyduje się na korektę zgryzu z różnych powodów. Poprawa estetyki uśmiechu dodaje pewności siebie i może poprawić jakość życia. Krzywe zęby mogą prowadzić do problemów z higieną jamy ustnej, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Nieprawidłowy zgryz może powodować ból i dyskomfort w stawach skroniowo-żuchwowych. Czasem leczenie ortodontyczne jest konieczne przed rozpoczęciem innych zabiegów, takich jak implantacja zębów.
Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą ortodontyczną?
Przed pierwszą wizytą warto zebrać kilka informacji i przygotować się do rozmowy z ortodontą. Przygotuj informacje o swojej historii medycznej, w tym o wszelkich chorobach, alergiach i lekach, które przyjmujesz. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania i cele związane z leczeniem ortodontycznym. Chcesz poprawić estetykę swojego uśmiechu czy rozwiązać konkretne problemy zdrowotne? Przygotuj listę pytań, które chciałbyś zadać ortodoncie podczas wizyty. Może to dotyczyć samego leczenia, jego kosztów, długości trwania oraz ewentualnych skutków ubocznych.
Określenie wady zgryzu przez Ortodontę
Niezależnie od wieku pacjenta należy określić przyczynę występowania wady zgryzu.
Mogą one powstawać na tle genetycznym, lub być wywołane szkodliwymi nawykami, do których należy ssanie smoczków czy nagryzanie na przedmioty u dzieci, co jest dość częste. Opisane parafunkcje, czyli szkodliwe nawyki trzeba wyeliminować, aby leczenie było skuteczne.
Przechodząc do badania zewnątrz i wewnątrzustnego badane są mięśnie, staw skroniowo-żuchwowy, profil twarzy i warunki zgryzowe. Jeśli pacjent decyduje się na podjęcie leczenia, na pierwszej wizycie wykonywane są również zdjęcia twarzy i uśmiechu oraz skany wewnątrzustne do utworzenia modeli diagnostycznych. Ortodonta może również wskazać problemy stomatologiczne, które czasowo uniemożliwiają rozpoczęcie leczenia – to może być próchnica zębów, choroby dziąseł, nieodpowiednia higiena.
Zdjęcie radiologiczne
Do zaplanowania leczenia konieczne będą również zdjęcia radiologiczne – pantomogram i zdjęcie boczne, czyli cefalometryczne. Jeśli pacjent nie dysponuje taką dokumentacją, w Orzeł Dental Care wykonujemy niezbędną diagnostykę na miejscu – wszystko w cenie leczenia.
Po takiej wizycie ortodonta ma informacje do stworzenia wstępnego planu leczenia. Taki plan razem ze wszystkimi etapami, czasem trwania, oraz kosztami lekarz omawia na drugiej wizycie.
Co dalej? Jak przebiega wizyta kontrolna u ortodonty?
Przebieg wizyty kontrolnej różni się od tego, jaki aparat ortodontycznym wybierze pacjent.
Wizyty kontrolne nie trwają długo. Około 15 minut – tyle wystarczy, aby ocenić rezultaty leczenia, wprowadzić zmiany i zastosować odpowiednią siłę do dalszego przesuwania zębów.
Wizyta kontrolna z aparatem metalowym lub porcelanowym nie oznacza jedynie wymiany ligatur, czyli kolorowych gumeczek stabilizujących łuk, na nowe. Takie wizyty odbywają się co 4-6 tygodni. Ortodonta zdejmuje kolorowe ligatury oraz metalowy łuk, i wymienia je na nowe. Łuki mają różne grubości, co warunkuje siłę przesuwania zębów. Pewne etapy leczenia wymagają dodatkowych sprężyn, ligatur metalowych czy wyciągów. Na koniec łuk stabilizowany jest o kolorowymi, gumowymi ligaturami.
Czy wizytom kontrolnym towarzyszy ból?
Nie, podczas wizyt kontrolnych u ortodonty nie dzieje się nic, co mogłoby boleć pacjenta. Może jednak pojawić się pewien dyskomfort po założeniu nowego łuku i dodatkowych elementów, co wiąże się z przyłożeniem siły i naprężenia.
Wizyta z aparatem Invisalign
Taka wizyta polega na skontrolowaniu przebiegu przesuwania zębów. Wizyty z aparatem Invisalign odbywają się dużo rzadziej, ponieważ całe leczenie zostało precyzyjnie zaplanowane w systemie komputerowym. Nakładki nie pozwalają na zajście innych przesunięć zębów niż te, które zostały ujęte w planie leczenia. Wizyty kontrolne u pacjentów z aparatem Invisalign mogą polegać na wykonaniu zaplanowanego selektywnego szlifowania zębów lub umieszczenia elementów koniecznych do dalszego leczenia (na przykład miniimplanty ortodontyczne).
Zapraszamy na konsultację 🙂
Efekty leczenia ortodontycznego
Leczenie ortodontyczne może przynieść wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych. Po zakończonym leczeniu możesz spodziewać się prostych, równych zębów. Poprawa estetyki uśmiechu jest jednym z głównych efektów leczenia ortodontycznego. Prostowanie zębów ułatwia codzienną higienę, zmniejszając ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Leczenie ortodontyczne może poprawić funkcję żucia, mowy oraz ogólny komfort jamy ustnej. Korekta zgryzu może zmniejszyć lub wyeliminować bóle i dyskomfort związany z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.
Pierwsza wizyta u ortodonty to ważny krok w drodze do zdrowego i pięknego uśmiechu. Wiedząc, czego się spodziewać i jak się przygotować, możesz zredukować stres i uczynić tę wizytę bardziej komfortową. Leczenie ortodontyczne przynosi liczne korzyści, zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, dlatego warto skonsultować się z ortodontą, jeśli masz jakiekolwiek problemy z uzębieniem. W Orzeł Dental Care dbamy o Twoje zdrowie i uśmiech, oferując kompleksowe i nowoczesne leczenie ortodontyczne. Umów się na wizytę i rozpocznij swoją drogę do pięknego uśmiechu już dziś!