Ortodonta Radom - Gabinet stomatologiczny Orzeł Dental Care

Pierwsza wizyta u ortodonty – jak dokładnie przebiega?

Pierwsza wizyta u ortodonty – co jest istotne? Naszym zdaniem, najważniejszym punktem rozpoczynającym leczenie ortodontyczne jest szczegółowa rozmowa na temat spostrzeżeń i oczekiwań pacjenta. Odpowiedzi na pytania “z czym pacjent się do nas zgłasza, co dokładnie przeszkadza mu w jego uśmiechu”, pozwalają na nawiązanie współpracy. Są również bardzo istotną informacją podczas planowania leczenia. Jednak przede wszystkim –  są niezbędne do określenia, czy oczekiwany przez pacjenta efekt jest możliwy do osiągnięcia.
Ortodonta przeprowadza również wywiad ogólnolekarski, albo w rozmowie, albo za pomocą ankiety wypełnianej przed wejściem do gabinetu.

Określenie wady zgryzu przez Ortodontę

Niezależnie od wieku pacjenta należy określić przyczynę występowania wady zgryzu.

Mogą one powstawać na tle genetycznym, lub być wywołane szkodliwymi nawykami, do których należy ssanie smoczków czy nagryzanie na przedmioty u dzieci, co jest dość częste. Opisane parafunkcje, czyli szkodliwe nawyki trzeba wyeliminować, aby leczenie było skuteczne.

Przechodząc do badania zewnątrz i wewnątrzustnego badane są mięśnie, staw skroniowo-żuchwowy, profil twarzy i warunki zgryzowe. Jeśli pacjent decyduje się na podjęcie leczenia, na pierwszej wizycie wykonywane są również zdjęcia twarzy i uśmiechu oraz skany wewnątrzustne do utworzenia modeli diagnostycznych. Ortodonta może również wskazać problemy stomatologiczne, które czasowo uniemożliwiają rozpoczęcie leczenia – to może być próchnica zębów, choroby dziąseł, nieodpowiednia higiena.

Zdjęcie radiologiczne

Do zaplanowania leczenia konieczne będą również zdjęcia radiologiczne – pantomogram i zdjęcie boczne, czyli cefalometryczne. Jeśli pacjent nie dysponuje taką dokumentacją, w Orzeł Dental Care wykonujemy niezbędną diagnostykę na miejscu – wszystko w cenie leczenia.

Po takiej wizycie ortodonta ma informacje do stworzenia wstępnego planu leczenia. Taki plan razem ze wszystkimi etapami, czasem trwania, oraz kosztami lekarz omawia na drugiej wizycie.

 

Stomatolog RAdom Orzeł Dental Care oferuje szereg profesjonalnych usług - pierwsza wizyta u ortodonty Radom

Jak przebiega wizyta kontrolna u ortodonty?

Przebieg wizyty kontrolnej różni się od tego, jaki aparat ortodontycznym wybierze pacjent.

Wizyty kontrolne nie trwają długo. Około 15 minut – tyle wystarczy, aby ocenić rezultaty leczenia, wprowadzić zmiany i zastosować odpowiednią siłę do dalszego przesuwania zębów.

Wizyta kontrolna z aparatem metalowym lub porcelanowym nie oznacza jedynie wymiany ligatur, czyli kolorowych gumeczek stabilizujących łuk, na nowe. Takie wizyty odbywają się co 4-6 tygodni. Ortodonta zdejmuje kolorowe ligatury oraz metalowy łuk, i wymienia je na nowe. Łuki mają różne grubości, co warunkuje siłę przesuwania zębów. Pewne etapy leczenia wymagają dodatkowych sprężyn, ligatur metalowych czy wyciągów. Na koniec łuk stabilizowany jest o kolorowymi, gumowymi ligaturami.

Czy wizytom kontrolnym towarzyszy ból?

Nie, podczas wizyt kontrolnych u ortodonty nie dzieje się nic, co mogłoby boleć pacjenta. Może jednak pojawić się pewien dyskomfort po założeniu nowego łuku i dodatkowych elementów, co wiąże się z przyłożeniem siły i naprężenia.

Wizyta z aparatem Invisalign

Taka wizyta polega na skontrolowaniu przebiegu przesuwania zębów. Wizyty z aparatem Invisalign odbywają się dużo rzadziej, ponieważ całe leczenie zostało precyzyjnie zaplanowane w systemie komputerowym. Nakładki nie pozwalają na zajście innych przesunięć zębów niż te, które zostały ujęte w planie leczenia. Wizyty kontrolne u pacjentów z aparatem Invisalign mogą polegać na wykonaniu zaplanowanego selektywnego szlifowania zębów lub umieszczenia elementów koniecznych do dalszego leczenia (na przykład miniimplanty ortodontyczne).
Zapraszamy na konsultację 🙂

Scroll to Top