Aparat na zęby - Protetyk Radom Orzeł

Co to są korony na zęby?

Korony na zęby to stałe uzupełnienia protetyczne, które częściowo lub w całości pokrywają ząb, przywracając piękno i estetykę uśmiechu. Oprócz wyglądu korony mają za zadanie odtwarzać najważniejszą funkcję naszych zębów, czyli gryzienie.

Kiedy lekarz decyduje się na wykonanie korony protetycznej?

Jeśli w wyniku próchnicy, leczenia endodontycznego, urazu, uszkodzeń mechanicznych, patologicznego starcia zębów doszło do zniszczenia dużej ilości tkanki zęba, tak dużej, że niemożliwe będzie odbudowanie ubytku materiałem kompozytowym. To materiał, którego używa się do wypełnień, znanym pacjentom jako plomby, bezpośrednio w gabinecie. W takim przypadku konieczne jest wykonanie korony w laboratorium technicznym. Dysponuje ono materiałami złożonymi i specjalnymi procesami obróbki takiej korony, aby nadać jej jak najlepszy wygląd, trwałość i wytrzymałość.

Jak wyglądają korony zębów?

Samodzielnie, przed zacementowaniem na zębie, przypominają cienką nakładkę, czapeczkę w kształcie pojedynczego zęba. Mają bardzo cienkie ścianki, nieprzekraczające 2 mm.
Korony protetyczne mogą być wykonane na podbudowie metalowej, czyli wnętrze stanowi stop metalu, pokryty następnie ceramiką. Takie korony są bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Kolejnym rodzajem są korony pełnoceramiczne, jednolite, wykorzystywane zwykle do odbudowy zębów przednich lub u pacjentów z alergią na metal. Cechują się doskonałą estetyką, mogą jednak być mniej wytrzymałe niż korony metalowo-ceramiczne. Materiałem, który łączy w sobie zalety obu powyższych materiałów, jest tlenek cyrkonu, dzięki któremu możemy uzyskać zarówno wytrzymałość, jak i idealną estetykę.

Jak wyglądają wizyty, jeśli zdecydujesz się na wykonanie korony na zęby?

Postępowanie może być nieznacznie zmienne w zależności od stanu wyjściowego. Standardowo jednak zakłada przeprowadzenie badania, aby móc zaplanować leczenie. Następnie stomatolog musi specjalnie przygotować filar zęba (czyli część własną zęba pacjenta, na którą założona zostanie korona) szlifując odpowiednio ząb. Za pomocą wiertła stomatolog zbiera w odpowiedni sposób niewielką ilość tkanek zęba. Później przy użyciu bardzo dokładnej masy wyciskowej wykonuje się wycisk zębów. W kolejnym etapie dobierany jest kolor, a oszlifowany ząb zabezpieczony zostaje koroną tymczasową, tak aby pacjent czuł się komfortowo pomiędzy wizytami.

Po wykonaniu korony w pracowni technicznej cementuje się ją na stałe bardzo trwałymi materiałami, które mają zdolność do wytworzenia połączenia zarówno z tkankami zęba, jak i koroną.

Stomatolog radom

U kogo nie można wykonać korony na zęby?

Odstępuje się od wykonywania koron, kiedy ząb ma niedającą się leczyć zmianę okołowierzchołkową, czyli w kości przy wierzchołku korzenia. Przeciwwskazaniem jest także choroba przyzębia, znaczne rozchwianie zęba, bardzo rozległe poddziąsłowe zniszczenia próchnicowe.

Jak wygląda trwałość korony protetycznej?

Przy prawidłowej dbałości i optymalnej higienie jamy ustnej korony posłużyć mogą średnio 10-15 lat. Nie jest to jednak żadna granica, po której należałoby zdjąć koronę, a każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie. Zdarza się również że pacjenci utrzymują dobrze wykonane korony ponad 20 lat.

Scroll to Top