Orzeł Dental Care - dobry ortodonta w Radomiu

Dbanie o higienę jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym i nie tylko

ORTODONTA A DENTYSTA – GDZIE JEST RÓŻNICA?

Higiena jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym – jak o nią zadbać? Kto nam w tym pomoże? Zarówno ortodonci, jak i dentyści pomagają pacjentom poprawić stan zdrowia jamy ustnej, ale na różne sposoby. Stomatologia to szeroka specjalizacja medyczna zajmująca się zębami, dziąsłami, nerwami oraz szczęką, podczas gdy ortodoncja to specjalizacja w stomatologii, która koncentruje się przede wszystkim na korygowaniu zgryzu, okluzji i prostowaniu zębów. Regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych to żelazna zasada utrzymywania higieny. Główne podobieństwo między dentystą, a ortodontą polega na tym, że obydwoje koncentrują się na pielęgnacji jamy ustnej. Ortodonta może pracować w gabinecie dentystycznym i zapewniać taką samą opiekę jak dentysta. Różnica jest taka, że ortodonta wymaga dodatkowego wykształcenia w kierunku stomatologicznym.
Orzeł Dental Care - higiena jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym

APARAT ORTODONTYCZNY A PROTETYKA

Dbanie o piękny uśmiech wymaga przede wszystkim odpowiedniej profilaktyki lub leczenia. W przypadku osób, które przygotowują się do leczenia protetycznego zdarza się, że występuje konieczność założenia aparatu ortodontycznego gdy leczenie ma na celu np. odrutowanie zębów w szczęce. Zachęcam do bliższego zapoznania się z tematem, który odpowiada na pytanie czym zajmuje się protetyk. Przede wszystkim dba o to aby pacjent czuł się pewnie i miał piękny uśmiech. Jest to myśl, która nasuwa się większości z nas. Natomiast z punktu widzenia specjalisty jest to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, planowaniem i leczeniem jamy ustnej pacjenta, u którego dyskomfort jest spowodowany brakiem uzębienia. Nawet jeden brak zęba może mieć negatywny wpływ na życie człowieka, zarówno fizyczne jak i emocjonalne. Może to prowadzić do niskiej samooceny lub dyskomfortu psychicznego. Dodatkowo pozostawianie wolnej przestrzeni między zębami może prowadzić do innych poważniejszych problemów stomatologicznych.

protetyce stomatologicznej występują dwa rodzaje uzupełnień: stałe i ruchome.
Do pierwszej kategorii zaliczamy między innymi: wkłady koronowe, implanty i licówki. Aby bardziej przybliżyć temat weźmy pod lupę tak zwane „korony”. Wkłady koronowe nakładane są na naturalny ząb. Korony zastępują wcześniej zniszczone lub zepsute zęby. Przed założeniem takiej protezy ząb jest piłowany, aby zrobić miejsce na koronę. Natomiast licówki mają na celu poprawić kolor i kształt zęba. Są umiejscawiane na zewnętrznej powierzchni zęba.
Do uzupełnień ruchomych zalicza się: protezy akrylowe, szkieletowe. W tym przypadku protezy nie są umiejscawiane na stałe.
Gabinet stomatologiczny radom - higiena jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym

PIĘKNY UŚMIECH I ZADBANE ZĘBY TO PODSTAWA W ORZEŁ DENTAL CARE

Higiena jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym – nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć o nią dbać i wprowadzić pewnie zmiany w codziennych nawykach, aby chronić zęby podczas leczenia. Jako profesjonaliści zawsze udzielamy naszym pacjentom adekwatnych rad, które dotyczą dbania o ich stan uzębienia. Im szybciej będą oni mogli wdrożyć wskazówki na temat tego jak pielęgnować swoją jamę ustną i aparat ortodontyczny, tym zdrowsze będą ich zęby. Dbamy o edukacje pacjentów, aby efekty osiągnięte podczas leczenia ortodontycznego utrzymali już na zawsze.

DOBRY DENTYSTA UCHRONI CIĘ PRZED MOŻLIWYMI PROBLEMAMI

Głównym celem noszenia aparatu ortodontycznego jest poprawa ogólnego stanu zdrowia zębów i jamy ustnej, a także możliwość posiadania pięknego uśmiechu. O higienę jamy ustnej przy założonym aparacie należy dbać od samego początku. Gdy aparat jest założony, łatwo mogą pojawić się plamy, ubytki i problemy z dziąsłami, które mogą powodować komplikacje. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie rutynowej pielęgnacji aparatu ortodontycznego. Zwykle w dniu założenia wraz z naszym nowym, pięknym aparatem otrzymujemy szereg wskazówek, które odpowiednio stosowane utrzymają naszą jamę ustną w czystości.

Regularne szczotkowanie

W przypadku założonego aparatu ortodontycznego bardzo ważnym elementem jest regularne i dokładnie szczotkowanie zębów. Do tego zabiegu sprawdzi się zarówno szczoteczka elektryczna jak i manualna. Kluczowymi segmentami dbania o higienę jamy ustnej są precyzja i dokładność. Nie spieszmy się przy myciu zębów, docierajmy w każdy zakamarek i upewnijmy się, że jama ustna została oczyszczona z wszelkich resztek po posiłkach. Szczoteczkę najlepiej ustawić pod kątem 45 stopni i używać do tego ruchów wymiatających bądź obrotowych. Warto jest zabierać ze sobą szczoteczkę do pracy, szkoły aby móc w każdym momencie po spożyciu jedzenia usunąć jego nadmiar. Dodatkowo aby usunąć bakterie i zachować świeży oddech należy delikatnie wyczyścić język. Jest to ważne, ponieważ wtedy nie dochodzi do namnażania się drobnoustrojów.

Dobór odpowiedniej pasty do zębów

Na rynku dostępne są różne rodzaje past do zębów, dlatego wybór odpowiedniej może być dla nas trudny. Jak więc dobrać optymalną dla siebie? Obecnie możemy przebierać w ofertach, ponieważ pasty zostają produkowane pod specjalne potrzeby konsumenta. Wyróżniamy pasty w żelu i w proszku. Możemy dobierać produkt pod względem smaku lub wyglądu natomiast nie są to najważniejsze walory produktu myjącego. Starajmy się wybierać pasty z wysoką zawartością fluoru. Składnik ten pomaga wzmocnić słabe obszary zęba i odsłonięte korzenie. To naturalny minerał, który pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Jeżeli nadal będziemy mieli problem, ze znalezieniem pasty do zębów, która korzystnie wpływa na nasze szkliwo, zawsze możemy poradzić się dobrego dentysty.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Zarówno zęby i jak i aparat powinny być utrzymane w czystości. Do naszych obowiązków również będzie należeć dokładne czyszczenie aparatu. Oprócz szczotkowania zaleca się także używania nici lub nici ortodontycznej ze specjalną przewleczką, ponieważ dzięki niej będziemy w stanie dotrzeć pod drut znajdujący się w aparacie. Precyzyjne ruchy pomogą nam w tym, aby nie pominąć żadnej części. Zwykle przy aparacie ortodontycznym zaleca się używanie szczoteczki, która jest do tego specjalnie przystosowana. Jej kształt i wielkość pozwala na dokładniejsze docieranie do powierzchni zębów oraz zameczków aparatu.

Płyny do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne

Utrwalenie efektu po oczyszczeniu szczoteczką doskonale łączy się z nicią dentystyczną. Najlepszym sposobem aby nitkowanie miało swoje pierwotne zastosowanie będzie używanie nici, trzymając ją napiętą między palcem wskazującym, a kciukiem. Podczas tej metody zawsze staramy się wsunąć nić poniżej linii dziąseł. W tym przypadku staramy się nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów tylko delikatnie przesuwać przyrząd. Należy przede wszystkim wyczyścić przestrzenie między zębowe delikatnymi pociągnięciami, podążając za kształtem dziąseł. Skuteczność higieny jamy ustnej zwiększa dobór odpowiedniej pasty do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej stosowanych po oczyszczeniu całości jamy. Należy wybrać te produkty, które najbardziej pasują do naszych zębów pod względem wrażliwości oraz osobistych preferencji. Najlepiej również skonsultować się w tym celu z lekarzem.
Aparat na zęby - Protetyk Radom Orzeł

PRODUKTY ZWIĘKSZAJĄCE RYZYKO KOMPLIKACJI

Higiena jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym to klucz do zachowania zdrowych zębów na całe życie. Najważniejsze to dbać o to cały czas. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić aby umocnić swoje zęby i wyzbyć się wszelkich niedogodności. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że po założeniu aparatu ortodontycznego nasze szkliwo jest osłabione i podatne na wiele czynników. Nikotyna ma bardzo negatywny wpływ na cały ludzki organizm, w tym również na naszą jamę ustną. Papierosy często wywołują choroby zębów oraz przyzębia. U palaczy próchnica rozwija się zdecydowanie szybciej.  Wczesne stadia próchnicy są często bezbolesne i można je rozpoznać jedynie podczas regularnych badań stomatologicznych. Zachęcamy wszystkich do zapisywania się na wizyty do stomatologów. U nas również znajdziesz odpowiednią pomoc.

Co zrobić w nagłych przypadkach?

Gabinet Orzeł Dental Care, który mieści się w Radomiu jest jednym z najlepszych miejsc, w którym pacjent otrzyma profesjonalną pomoc. Jeżeli odczuwasz ból lub nadwrażliwość podczas żucia lub spożywania gorących/zimnych lub słodkich potraw to natychmiast skonsultuj się ze swoim dentystą. Jeśli rozległe stadium próchnicy nie jest odpowiednio leczone, będzie tylko się pogarszać. W takim przypadku, ostateczna próchnica dostanie się do wewnętrznej warstwy zęba, która zawiera włókna nerwowe. Na tym etapie możesz odczuwać silny ból i dyskomfort. Aby temu zapobiec, warto wdrożyć profilaktyczne badania do swojej rutynowej higieny. Wpływ alkoholu na stan naszego uzębienia ma również podobne skutki jak papierosy. Działanie alkoholu na nasz organizm nie jest dla nikogo tajemnicą natomiast jaki ma on wpływ na nasze zdrowie jamy ustnej? Generalnie picie napojów alkoholowych nie będzie miało tak poważnych skutków u większości z nas, ponieważ niekoniecznie spowoduje to poważnych uszkodzeń aparatu. Natomiast warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • Większość napojów alkoholowych zawiera wysoką zawartość kwasów w różnej formie. Połączenie ich z sokami owocowymi lub napojami gazowanymi mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia szkliwa, jeżeli pozostaną na powierzchni zębów zbyt długo.
  • Alkohole o ciemniejszych kolorach, takie jak rum, czerwone wino mogą doprowadzić do przebarwienia zębów.

Jeżeli chodzi o żywność to przy posiadaniu aparatu ortodontycznego warto zmniejszyć spożywanie takich produktów jak:

  • twarde pieczywo,
  • popcorn,
  • twarde słodycze,
  • twarde owoce,
  • orzechy oraz nasiona.

 

Stomatolog radom - higiena jamy ustnej w leczeniu ortodontycznym

LECZENIE ORTODONTYCZNE W ORZEŁ DENTAL CARE

Jeżeli stan Twojego uzębienia jest dla ciebie równie ważny jak dla nas, umów się na wizytę w naszym gabinecie stomatologicznym. Znajduje się on przy ul. Sienkiewicza 8. Orzeł Dental Care to działalność ukierunkowana na zdrowie swoich pacjentów. Przede wszystkim zaczynamy od diagnostyki. Wszelkie niepewności zostaną skonsultowane z doświadczonym sztabem specjalistów. Udzielamy odpowiedzi na każde pytania oraz staramy się w sposób jak najbardziej zrozumiały dla pacjenta przekazać informacje dotyczące jego uśmiechu.

Scroll to Top