low-angle-shot-of-two-dentists-getting-ready-to-pe-2023-11-27-05-25-41-utc

Dlaczego regularne wizyty kontrolne są kluczowe dla zdrowia twojej jamy ustnej?

Najczęściej gabinet dentystyczny odwiedzamy, kiedy pojawi się ból zęba lub inne dokuczliwe problemy w obrębie jamy ustnej. Tymczasem dla jej zdrowia wizyty powinny być regularne. Najlepiej stomatologa odwiedzać raz na pół roku, a jeśli stan zębów lub dziąseł budzi obawy – jeszcze częściej. Dlaczego regularne wizyty kontrolne są ważne?

Kiedy należy chodzić do dentysty?

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym stanowią podstawę dbania o zęby, a także zdrowie całego organizmu. Stomatolodzy zachęcają do odwiedzania gabinetów minimum dwa razy w roku, a także w przypadku pojawienia się nawet najmniejszych dolegliwości. Taka częstotliwość pozwala na wykrycie próchnicy na wczesnym etapie i szybkie rozpoczęcie leczenia.

O odwiedzaniu dentysty minimum dwa razy w roku powinien pamiętać każdy, jest to jednak szczególnie ważne w przypadku osób borykających się z przewlekłymi i poważnymi problemami z zębami i dziąsłami. Wskazaniem do częstszych wizyt jest przebyte leczenie kanałowe, implanty dentystyczne, przeprowadzona ekstrakcja, wykonywane zabiegi wybielania zębów.

Regularne wizyty kontrolne ważne są nie tylko w przypadku dorosłych, ale również dzieci. W ich przypadku powinny być one jeszcze częstsze – szczególnie w okresie wyżynania stałych zębów. Między 6 a 13 rokiem życia dzieci powinny odwiedzać dentystę średnio co 3 miesiące, w celu lakowania zębów.

Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są ważne?

Regularne wizyty u stomatologa przede wszystkim pozwalają zadbać o zdrowie jamy ustnej i wcześnie wykryć ewentualne problemy. Standardowy przegląd obejmuje bowiem ocenę stanu zębów, dziąseł, błon śluzowych, a nawet języka. Umożliwi to dentyście wykrycie pierwszych oznak próchnicy, choroby dziąseł, infekcji czy innych problemów i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia lub wdrożenie procedur zapobiegawczych. Wczesna diagnostyka jest więc kluczem do zapobiegania poważniejszym problemom i chorobom, które nie tylko wywołują duży dyskomfort i ból, ale i narażają na poważne wydatki.

Warto tu zaznaczyć, że cykliczne wizyty stomatologiczne pozwalają zadbać nie tylko o zdrowie jamy ustnej, ale i całego organizmu. Infekcje związane z zębami i dziąsłami przyczyniają się bowiem do zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, schorzeń gardła i ucha, a nawet problemów trawiennych.

Na czym polegają wizyty kontrolne u dentysty?

Wizyta kontrolna u dentysty służy okresowej weryfikacji stanu uzębienia. Przeprowadzona jest przez stomatologa i polega na ocenie kondycji zębów oraz otaczających je tkanek miękkich, a także zapoznaniu się z dotychczasową dokumentacją medyczną. Standardowa procedura trwa ok. 15- 20 minut i nie jest bolesna. W przypadku wykrycia nieprawidłowości stomatolog od razu może rozpocząć leczenie lub poinstruować o profilaktyce.

Edukacja jest więc kolejnym powodem zachęcającym do cyklicznych wizyt w gabinecie dentystycznym. W ich trakcie uzyskać można odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem i pielęgnacją jamy ustnej, a także cenne wskazówki, jak prawidłowo szczotkować czy nitkować zęby. Stomatolog pomoże też w doborze produktów dopasowanych do potrzeb zębów, a nie zbędnych przy domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Może on również przekazać wskazówki dotyczące diety i nawyków żywieniowych, co pomoże uporać się z istniejącymi problemami lub zapobiegać pojawianiu się tych najczęstszych.

Regularne wizyty kontrolne a profesjonalne czyszczenie zębów

Systematyczne wizyty kontrolne pozwalają zadbać nie tylko o zdrowie, ale i wygląd zębów. Są one okazją do przeprowadzenia zabiegów higienizacji, czyli profesjonalnego czyszczenia. To jest niezbędne, ponieważ nawet najdokładniejsze szczotkowanie i nitkowanie nie usunie wszystkich osadów, przebarwień i płytki nazębnej, czyli kamienia. Do tego niezbędny jest skaling. Wraz z nim na wizycie kontrolnej warto wykonać fluoryzację, która wzmocni szkliwo i uodporni je na działanie próchnicy.

Scroll to Top