bezstresowy dentysta w Radomiu - Przyjazny gabinet stomatologiczny

Hollywood smile czyli wszystko o licówkach

Olśniewający, pełny, szeroki, biały uśmiech obserwowany przez nas w telewizji czy internecie bardzo często nie jest zasługą genów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia gwiazd sprzed kilku lat, aby zobaczyć, że nie zawsze uśmiechały się w ten sam sposób. Sekretem wielu z nich są właśnie licówki, którym poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Licówki to stałe uzupełnienia protetyczne, które pokrywają powierzchnię wargową zębów. Wykonywane najczęściej w odcinku przednim, estetycznym, eksponowanym podczas uśmiechu. Cechują się doskonałą estetyką, naturalnym wyglądem, a także, co bardzo ważne ze względu funkcji i ochrony zęba, wykonuje się je jedynie minimalnie ingerując w strukturę zęba własnego pacjenta.

Dzięki licówkom możemy zatuszować przebarwienia, nierówności, nieestetyczne wypełnienia. Licówki pozwalają także na korygowanie kształtu zęba, w przypadku zębów za wąskich, za małych, kiedy między zębami występują puste przestrzenie. Jeżeli nie możemy zdecydować się na ortodontyczne przesuwanie zębów, dzięki licówkom możemy również zamknąć diastemę, czyli przerwę między jedynkami.

bezstresowy dentysta w Radomiu - Przyjazny gabinet stomatologiczny

U kogo nie możemy wykonać licówek?

Zęby, na które chcemy założyć licówki nie mogą być mocno zniszczone próchnicowo ani mocno starte. W jamie ustnej nie powinno być również stanu zapalnego dziąseł ani aktywnych ognisk próchnicowych. Dopiero po wyleczeniu wszystkich nieprawidłowości w jamie ustnej możemy zacząć pracę nad onieśmielającym, hollywoodzkim uśmiechem.

Licówki kompozytowe czy ceramiczne?

Istnieje możliwość wykonania licówki z kompozytu, czyli materiału używanego do wypełniania ubytków, potocznie znanych jako plomby. Materiały te obecnie mogą mieć świetne właściwości mechaniczne i zadowalającą estetykę. Zaletą wykonania licówki kompozytowej jest również minimalna inwazyjność w tkanki własne zęba pacjenta. Niestety jednak, w porównaniu do licówek porcelanowych, wykazują dużo mniejszą wytrzymałość mechaniczną, przez co mogą być mniej trwałe. Efekt Hollywoodzkiego uśmiechu, o który zwykle chodzi naszym pacjentom, uzyskujemy głównie przez wykonanie licówek porcelanowych.

Jak długo będziesz się cieszyć takim uśmiechem?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji w jamie ustnej pacjenta, dbałości o higienę, nawyków żywieniowych, czy szkodliwych parafunkcji (np. nagryzanie na przedmioty). Średnio zakłada się jednak, że licówki ceramiczne mogą przetrwać w jamie ustnej 10-15 lat, a nawet dłużej. Licówki można delikatnie korygować w gabinecie, używając specjalnych materiałów.

Gabinet stomatologiczny radom (dentysta, ortodonta, chirurg szczękowy)

Jeśli się zdecydujesz – jak wygląda wykonanie licówek krok po kroku?

Każdorazowo, do zaplanowania i rozpoczęcia leczenia niezbędne jest dokładne badanie pacjenta, które uwzględnia badanie stanu uzębienia, warunków zgryzowych, mięśni i stawu skroniowo-żuchwowego. Niezbędne jest również wykonanie badania radiologicznego, aby zobrazować sytuację w kości, której nie możemy stwierdzić gołym okiem.

Wykonywane są również cyfrowe skany zębów lub wyciski, aby zaplanować i zwizualizować pacjentowi przyszły wygląd uśmiechu. Wzajemne zrozumienie oczekiwań i możliwości jest kluczem do sukcesu klinicznego, zadowolenia pacjenta i satysfakcji stomatologa.

Po zaprojektowaniu licówek wykonuje się kompozytowy mock-up, czyli pacjent ma możliwość spojrzenia na siebie w nowym uśmiechu, przyzwyczajenia, zaprezentowania bliskim.

W dalszym postępowaniu zęby są szlifowane, po czym lekarz pobiera wyciski i na czas wykonania ostatecznych licówek w laboratorium technicznym zabezpiecza zęby pacjenta licówkami tymczasowymi.

Ostatnim etapem wykonania licówek jest zacementowanie ich na stałe specjalnym materiałem, który łączy tkankę zęba z licówką.

Ortodonta Radom - Czyli Gabinet stomatologiczny Orzeł Dental Care

Pacjent opuszcza gabinet ciesząc się wymarzonym, olśniewającym, hollywoodzkim uśmiechem.

Niezbędnym elementem leczenia ortodontycznego jest wykonanie modeli, które pozwalają lekarzowi dokładnie sprawdzić kształt, wygląd, pozycję zębów a także jak zęby górne ustawione są względem zębów dolnych. Posiadanie modeli jest konieczne do zaplanowania leczenia pacjenta.

To właśnie tego momentu często obawiają się pacjenci, myśląc o tradycyjnym sposobie ich wykonywania, czyli wyciskach zębów masą podobną do plasteliny, która oblepia zęby. Dla wielu osób to dość nieprzyjemny etap leczenia ortodontycznego.

Obecnie stomatologia przechodzi rewolucję kierując się w stronę nowych technologii i tak powstały skanery wewnątrzustne. Skanowanie odbywa się przy użyciu niewielkiej głowicy podłączonej do komputera ze specjalnym oprogramowaniem.

Przewaga skanera nad wyciskami tradycyjnymi:

  • Przede wszystkim, komfort pacjenta.

  • Precyzja pomiaru.

  • Natychmiastowa wizualizacja.

  • Możliwość zaprojektowania efektu końcowego leczenia.

  • Możliwość konsultacji na odległość.

Skuteczny Ortodonta Radom

Zalety skanowania wewnątrzustnego:

Długą listę zalet otwiera możliwość wizualizacji modelu w celach diagnostycznych. Szybszy i łatwiejszy transport do laboratorium, eliminacja możliwości uszkodzenia gipsowego modelu, konieczności kilkukrotnego odlewania modelu roboczego, zniekształceń w procesie odlewniczym (np. pęcherze), które mogłyby wpływać na planowanie leczenia. Jeśli istnieje potrzeba, model może być wydrukowany przy pomocy drukarki 3D.

W odróżnieniu od wycisków tradycyjnych, w przypadku wycisku wirtualnego nie ma konieczności powtarzania całej czynności, łączącej się z zużyciem dodatkowej porcji materiału i powtórzeniem nieprzyjemnej procedury. Podczas skanowania, na monitorze komputera wyświetlany jest aktualny obraz a lekarz może przez cały czas kontrolować dokładność danych.

Jak działa skaner wewnątrzustny?

Skanery wewnątrzustne wykorzystują system pomiarów optycznych oparty na wiązkach światła lub na bardzo szybkim optycznym sekwencjonowaniu i mikroskopii obrazu. Skaner wykonuje bardzo dużo wysokiej jakości zdjęć, w wyniku czego uzyskany przez nas lekarza obraz jest niezwykle precyzyjny.

Skanery o wysokiej precyzji zdecydowanie przyspieszają czas przygotowania planu leczenia ortodontycznego. Po zeskanowaniu zębów tworzone są modele 3D, które można od razu wyeksportować do programów pozwalających na planowanie leczenia. W przypadku wykonywania aparatów nakładkowych takich jak Invisalign, skany przesyłane są do centrali w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu czas leczenia może zostać znacznie skrócony, a pacjenci nasi szybciej będą mogli cieszyć się pięknym, równym uśmiechem.

Umów wizytę

Telefon 505 731 005

Adres ul. Henryka Sienkiewicza 8

Email kontakt@orzelstomatologia.pl

Przewiń do góry