pexels-andrea-piacquadio-789822

Hollywood smile czyli wszystko o licówkach

Hollywood smile, czyli olśniewający, pełny, szeroki, biały uśmiech obserwowany przez nas w telewizji czy internecie bardzo często nie jest zasługą genów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia gwiazd sprzed kilku lat, aby zobaczyć, że nie zawsze uśmiechały się w ten sam sposób. Sekretem wielu z nich są właśnie licówki, którym poświęcimy ten artykuł.

Licówki to stałe uzupełnienia protetyczne, które pokrywają powierzchnię wargową zębów. Wykonywane najczęściej w odcinku przednim, który jest eksponowany podczas uśmiechu. Cechują się doskonałą estetyką, naturalnym wyglądem, a także co bardzo ważne ze względu funkcji i ochrony zęba, wykonuje się je jedynie minimalnie ingerując w strukturę zęba własnego pacjenta.

Dzięki licówkom możemy zatuszować przebarwienia, nierówności, nieestetyczne wypełnienia. Licówki pozwalają także na korygowanie kształtu zęba, w przypadku zębów za wąskich, za małych, kiedy między zębami występują puste przestrzenie. Jeżeli nie możemy zdecydować się na ortodontyczne przesuwanie zębów, dzięki licówkom możemy również zamknąć diastemę, czyli przerwę między jedynkami.

Hollywood smile - Orzeł Dental Care - Radom

U kogo nie możemy wykonać licówek?

Zęby, na które chcemy założyć licówki nie mogą być mocno zniszczone próchnicowo ani mocno starte. W jamie ustnej nie powinno być również stanu zapalnego dziąseł ani aktywnych ognisk próchnicowych. Dopiero po wyleczeniu wszystkich nieprawidłowości w jamie ustnej możemy zacząć pracę nad onieśmielającym, hollywoodzkim uśmiechem.

Licówki kompozytowe czy ceramiczne?

Istnieje możliwość wykonania licówki z kompozytu, czyli materiału używanego do wypełniania ubytków, potocznie znanych jako plomby. Materiały te obecnie mogą mieć świetne właściwości mechaniczne i zadowalającą estetykę. Zaletą wykonania licówki kompozytowej jest również minimalna inwazyjność w tkanki własne zęba pacjenta. Niestety jednak, w porównaniu do licówek porcelanowych, wykazują dużo mniejszą wytrzymałość mechaniczną, przez co mogą być mniej trwałe. Efekt hollywoodzkiego uśmiechu, o który zwykle chodzi naszym pacjentom, uzyskujemy głównie przez wykonanie licówek porcelanowych.

Jak długo będziesz się cieszyć hollywood smile?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji w jamie ustnej pacjenta, dbałości o higienę, nawyków żywieniowych, czy szkodliwych parafunkcji (np. nagryzanie na przedmioty). Średnio zakłada się jednak, że licówki ceramiczne mogą przetrwać w jamie ustnej 10-15 lat, a nawet dłużej. Licówki można delikatnie korygować w gabinecie, używając specjalnych materiałów.

Hollywood smile - Orzeł Dental Care - Radom

Jeśli się zdecydujesz – jak wygląda wykonanie licówek krok po kroku?

Każdorazowo, do zaplanowania i rozpoczęcia leczenia niezbędne jest dokładne badanie pacjenta, które uwzględnia badanie stanu uzębienia, warunków zgryzowych, mięśni i stawu skroniowo-żuchwowego. Niezbędne jest również wykonanie badania radiologicznego, aby zobrazować sytuację w kości, której nie możemy stwierdzić gołym okiem.

Wykonywane są również cyfrowe skany zębów lub wyciski, aby zaplanować i zwizualizować pacjentowi przyszły wygląd uśmiechu. Wzajemne zrozumienie oczekiwań i możliwości jest kluczem do sukcesu klinicznego, zadowolenia pacjenta i satysfakcji stomatologa.

Po zaprojektowaniu licówek wykonuje się kompozytowy mock-up, czyli pacjent ma możliwość spojrzenia na siebie w nowym uśmiechu, przyzwyczajenia, zaprezentowania bliskim.

W dalszym postępowaniu zęby są szlifowane, po czym lekarz pobiera wyciski i na czas wykonania ostatecznych licówek w laboratorium technicznym zabezpiecza zęby pacjenta licówkami tymczasowymi.

Ostatnim etapem wykonania licówek jest zacementowanie ich na stałe specjalnym materiałem, który łączy tkankę zęba z licówką.

Pacjent opuszcza gabinet ciesząc się wymarzonym i olśniewającym hollywood smile.

Niezbędnym elementem uzyskania hollywood smile jest wykonanie modeli

Modele pozwalają lekarzowi dokładnie sprawdzić kształt, wygląd, pozycję zębów a także jak zęby górne ustawione są względem zębów dolnych. Posiadanie modeli jest konieczne do zaplanowania leczenia pacjenta.

To właśnie tego momentu często obawiają się pacjenci, myśląc o tradycyjnym sposobie ich wykonywania, czyli wyciskach zębów masą podobną do plasteliny, która oblepia zęby. Dla wielu osób to dość nieprzyjemny etap leczenia ortodontycznego.

Obecnie stomatologia przechodzi rewolucję kierując się w stronę nowych technologii i tak powstały skanery wewnątrzustne. Skanowanie odbywa się przy użyciu niewielkiej głowicy podłączonej do komputera ze specjalnym oprogramowaniem.

Przewaga skanera nad wyciskami tradycyjnymi:

  • Przede wszystkim, komfort pacjenta.
  • Precyzja pomiaru.
  • Natychmiastowa wizualizacja.
  • Możliwość zaprojektowania efektu końcowego leczenia.
  • Możliwość konsultacji na odległość.

Zalety skanowania wewnątrzustnego w Hollywood smile:

Długą listę zalet otwiera możliwość wizualizacji modelu w celach diagnostycznych. Transport do laboratorium jest szybszy i łatwiejszy. Można wyeliminować takie czynniki jak możliwość uszkodzenia gipsowego modelu, konieczność kilkukrotnego odlewania modelu roboczego czy pojawienie się zniekształceń w procesie odlewniczym (np. pęcherzy), które mogłyby wpływać na planowanie leczenia. Jeśli to konieczne, technicy tworzą model przy pomocy drukarki 3D.

W odróżnieniu od wycisków tradycyjnych, w przypadku wycisku wirtualnego nie ma konieczności powtarzania całej czynności, łączącej się z zużyciem dodatkowej porcji materiału i powtórzeniem nieprzyjemnej procedury. Podczas skanowania, na monitorze komputera wyświetlamy aktualny obraz a lekarz może przez cały czas kontrolować dokładność danych.

Jak działa skaner wewnątrzustny?

Skanery wewnątrzustne wykorzystują system pomiarów optycznych oparty na wiązkach światła lub na bardzo szybkim optycznym sekwencjonowaniu i mikroskopii obrazu. Skaner wykonuje bardzo dużo wysokiej jakości zdjęć, w wyniku czego uzyskany przez nas lekarza obraz jest niezwykle precyzyjny.

Skanery o wysokiej precyzji zdecydowanie przyspieszają czas przygotowania planu leczenia ortodontycznego. Po zeskanowaniu zębów komputer tworzy modele 3D, które można od razu wyeksportować do programów pozwalających na planowanie leczenia. W przypadku wykonywania aparatów nakładkowych takich jak Invisalign, skany przesyłamy do centrali w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu czas leczenia jest krótszy, a pacjenci nasi szybciej będą mogli cieszyć się pięknym, równym uśmiechem.

Podsumowując, Hollywood Smile to popularny trend w stomatologii estetycznej, który ma na celu stworzenie pięknego uśmiechu poprzez użycie różnych procedur, na przykład takich jak założenie licówek. Wiele osób decyduje się na Hollywood Smile, aby poprawić wygląd swojego uśmiechu. Może to przyczynić się do zwiększenia ich pewności siebie i poprawy jakości życia. Jednak przed podjęciem decyzji o Hollywood Smile, warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on wybrać najlepsze dla nas rozwiązania i zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej.

Scroll to Top