Dynamiczny rozwój stomatologii spowodował, że obecnie dzięki leczeniu endodontycznemu jesteśmy w stanie ratować zęby, które w przeszłości kwalifikowane były do ekstrakcji. Istotne jest żeby taki brak zęba uzupełnić, nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Co więcej – najważniejsze jest uzupełnienie tych zębów, których nie widać, czyli zębów w odcinku bocznym – trzonowców i przedtrzonowców. Pacjenci najczęściej tracą pierwsze zęby trzonowe, czyli szóstki. Dzieje się tak dlatego, że to pierwsze stałe zęby, jakie pojawiają się w jamie ustnej, najdłużej są więc narażone na próchnicę.
Dlaczego warto uzupełnić brak zęba?
Brak zęba to nie tylko defekt estetyczny. Zęby pełnią kluczową rolę w procesie żucia, mówienia, a także w utrzymaniu prawidłowej struktury twarzy. Nieuzupełniony ubytek zęba może prowadzić do:
- Przesuwania się innych zębów,
- Zmian w zgryzie,
- •Zaników kości w miejscu brakującego zęba,
- •Trudności w mówieniu i jedzeniu,
- •Utraty pewności siebie.
Możliwości uzupełniania braków zębowych:
Obecnie stomatologia oferuje kilka rozwiązań pozwalających na skuteczne uzupełnienie braków zębowych. Każda metoda ma swoje zalety, dlatego warto omówić możliwości z lekarzem stomatologiem. Oto najczęściej stosowane metody:
Braki zęba – wkład koronowo-korzeniowy i korona:
Jeśli ząb jest obecny w jamie ustnej, ale jego struktura jest znacznie osłabiona, posiada liczne wypełnienia i mało tkanek własnych, aby nie usuwać zęba, szansą na jego zachowanie jest wykonanie leczenia kanałowego a następnie wkładu koronowo-korzeniowego i korony.
Pojedynczy brak zęba:
W tym przypadku możemy zdecydować się na wykonanie mostu lub implantu. W przypadku mostu niezbędny jest dobry stan zębów sąsiadujących z miejscem po usuniętym zębie. To rozwiązanie wymaga szlifowania zdrowych zębów, co znacznie osłabia ich strukturę.
Implant zębowy to najlepsza możliwość spośród dostępnych uzupełnień protetycznych. Jest w pełni bezpieczny dla organizmu, stabilny, najlepiej odwzorowuje funkcje i wygląd naturalnego zęba. Jeśli brak zęba występuje od dłuższego czasu, kość nie była w tym miejscu stabilizowana przez korzeń i dochodziło do jej stopniowego zaniku. Warunkiem do jego wszczepienia jest odpowiednia ilość tkanki kostnej w miejscu braku zębowego, lub wdrożenie leczenia, które pozwoli na jej odbudowę.
Brak większej ilości zębów:
Brak zęba można uzupełnić przy użyciu pojedynczych implantów lub protez na implantach. W przypadku rozległych braków zębowych, po wszczepieniu 2-4 implantów, w których zawarte są zaczepy dla protezy, wykonuje się naturalnie wyglądającą, wygodną protezę o dobrej stabilizacji.
Proteza klasyczna, wyjmowana, to mniej obciążające rozwiązanie. Przy odpowiedniej dbałości posłuży ono przez kilka lat, pozwalając na odzyskanie funkcji gryzienia, jak i estetyczny uśmiech.
Implant – idealne rozwiązanie w przypadku braku zęba
Uważa się, że implant jest jednym z najlepszych z możliwych rozwiązań protetycznych do uzupełnienia luki po utraconym zębie. Wykorzystując wszczepy śródkostne, czyli implanty, uzyskuje się rozkład sił zgryzowych najbardziej zbliżony do tego, który występuje w uzębieniu naturalnym. Tytan, z którego wykonuje się implanty, jest materiałem biozgodnym, co oznacza, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego. To rozwiązanie trwałe, estetyczne i komfortowe dla pacjenta.
Leczenie implantologiczne – o czym należy pamiętać?
Aby proces osteointegracji, czyli połączenia implantu z otaczającą go kością przebiegł pomyślnie, konieczne jest przestrzeganie niżej wymienionych wskazań.
Zalecenia w dniu zabiegu:
-
- Po wyjściu z gabinetu pacjent może zacząć jeść i pić po ustaniu działania znieczulenia, czyli w momencie odzyskania pełnego czucia.
-
- Napoje powinny być zimne lub letnie, nie gorące.
-
- Zaleca się dietę lekkostrawną, która w pierwszych dniach po implantacji powinna bazować na zimnych, półpłynnych pokarmach. Należy zrezygnować z orzechów, wszelkich chrupiących oraz ciągnących produktów.
-
- Gryzienie wyłącznie stroną przeciwną, nieoperacyjną.
-
- Aby złagodzić obrzęki warto przykładać do policzka delikatne okłady, co kilka minut robiąc przerwy tak aby nie odmrozić tkanek miękkich.
Zalecenia ogólne:
-
- Jamę ustną płuczemy bardzo ostrożne, najlepiej aby przypominało to przelewanie płynu ze strony na stronę.
-
- Najlepiej stosować płukanki bez alkoholu w składzie (Alfa Implant, Eludril bez alkoholu).
-
- Regularnie myjemy jamę ustną miękką szczoteczką, uważając na okolicę wszczepionego implantu.
Higiena:
-
- Jamę ustną płuczemy bardzo ostrożne, najlepiej aby przypominało to przelewanie płynu ze strony na stronę.
-
- Najlepiej stosować płukanki bez alkoholu w składzie (Alfa Implant, Eludril bez alkoholu).
-
- Regularnie myjemy jamę ustną miękką szczoteczką, uważając na okolicę wszczepionego implantu.
Higiena jamy ustnej to niezwykle ważna składowa prawidłowego wgajania implantu oraz regeneracji rany pozabiegowej. Bez idealnej dbałości o higienę ze strony pacjenta, nawet książkowo przeprowadzony zabieg będzie miał znacznie pogorszone rokowanie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty wszczepu.
Utrata zębów to nie tylko kwestia estetyki. Niesie ona ze sobą ryzyko zdrowotne. Brak zębów z tyłu jamy ustnej jest ważniejszy do uzupełnienia niż widocznych zębów przednich. Wynika to z istotnych funkcji jakie pełnią nasze zęby.
Opcje leczenia zależą od wielkości i rodzaju ubytków zębowych. Naturalne zęby można zastąpić koronami dentystycznymi, mostami czy implantami. Implanty to dobry, stabilny i trwały wybór, który wiernie imituje naturalne zęby. Jednak do udanej implantacji wymagane jest spełnienie określonych warunków. Po zabiegu pacjenci muszą przestrzegać ścisłych zaleceń, aby leczenie się powiodło.