pexels-ignacio-pereira-12309026-1

Jak najlepiej uzupełnić brak zęba?

Dynamiczny rozwój stomatologii spowodował, że obecnie dzięki leczeniu endodontycznemu jesteśmy w stanie ratować zęby, które w przeszłości kwalifikowane były do ekstrakcji. Istotne jest żeby taki brak zęba  uzupełnić, nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Co więcej – najważniejsze jest uzupełnienie tych zębów, których nie widać, czyli zębów w odcinku bocznym – trzonowców i przedtrzonowców. Pacjenci najczęściej tracą pierwsze zęby trzonowe, czyli szóstki. Dzieje się tak dlatego, że to pierwsze stałe zęby, jakie pojawiają się w jamie ustnej, najdłużej są więc narażone na próchnicę.

Możliwości uzupełniania braków zębowych:

Braki zęba – wkład koronowo-korzeniowy i korona:

Jeśli ząb jest obecny w jamie ustnej, ale jego struktura jest znacznie osłabiona, posiada liczne wypełnienia i mało tkanek własnych, aby nie usuwać zęba, szansą na jego zachowanie jest wykonanie leczenia kanałowego a następnie wkładu koronowo-korzeniowego i korony.

Pojedynczy brak zęba:

W tym przypadku możemy zdecydować się na wykonanie mostu lub implantu. W przypadku mostu niezbędny jest dobry stan zębów sąsiadujących z miejscem po usuniętym zębie. To rozwiązanie wymaga szlifowania zdrowych zębów, co znacznie osłabia ich strukturę.

Implant zębowy to najlepsza możliwość spośród dostępnych uzupełnień protetycznych. Jest w pełni bezpieczny dla organizmu, stabilny, najlepiej odwzorowuje funkcje i wygląd naturalnego zęba. Jeśli brak zęba występuje od dłuższego czasu, kość nie była w tym miejscu stabilizowana przez korzeń i dochodziło do jej stopniowego zaniku. Warunkiem do jego wszczepienia jest odpowiednia ilość tkanki kostnej w miejscu braku zębowego, lub wdrożenie leczenia, które pozwoli na jej odbudowę.

Brak większej ilości zębów:

Brak zęba można uzupełnić przy użyciu pojedynczych implantów lub protez na implantach. W przypadku rozległych braków zębowych, po wszczepieniu 2-4 implantów, w których zawarte są zaczepy dla protezy, wykonuje się naturalnie wyglądającą, wygodną protezę o dobrej stabilizacji.

Proteza klasyczna, wyjmowana, to mniej obciążające rozwiązanie. Przy odpowiedniej dbałości posłuży ono przez kilka lat, pozwalając na odzyskanie funkcji gryzienia, jak i estetyczny uśmiech.

Implant – idealne rozwiązanie w przypadku braku zęba

Brak zęba - wstawienie implantu - Orzeł Dental Care

Uważa się, że implant jest jednym z najlepszych z możliwych rozwiązań protetycznych do uzupełnienia luki po utraconym zębie. Wykorzystując wszczepy śródkostne, czyli implanty, uzyskuje się rozkład sił zgryzowych najbardziej zbliżony do tego, który występuje w uzębieniu naturalnym. Tytan, z którego wykonuje się implanty, jest materiałem biozgodnym, co oznacza, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego. To rozwiązanie trwałe, estetyczne i komfortowe dla pacjenta.

Leczenie implantologiczne – o czym należy pamiętać?

Aby proces osteointegracji, czyli połączenia implantu z otaczającą go kością przebiegł pomyślnie, konieczne jest przestrzeganie niżej wymienionych wskazań.

Zalecenia w dniu zabiegu:

 • Po wyjściu z gabinetu pacjent może zacząć jeść i pić po ustaniu działania znieczulenia, czyli w momencie odzyskania pełnego czucia.
 • Napoje powinny być zimne lub letnie, nie gorące.
 • Zaleca się dietę lekkostrawną, która w pierwszych dniach po implantacji powinna bazować na zimnych, półpłynnych pokarmach. Należy zrezygnować z orzechów, wszelkich chrupiących oraz ciągnących produktów.
 • Gryzienie wyłącznie stroną przeciwną, nieoperacyjną.
 • Aby złagodzić obrzęki warto przykładać do policzka delikatne okłady, co kilka minut robiąc przerwy tak aby nie odmrozić tkanek miękkich.

Zalecenia ogólne:

 • Jamę ustną płuczemy bardzo ostrożne, najlepiej aby przypominało to przelewanie płynu ze strony na stronę.
 • Najlepiej stosować płukanki bez alkoholu w składzie (Alfa Implant, Eludril bez alkoholu).
 • Regularnie myjemy jamę ustną miękką szczoteczką, uważając na okolicę wszczepionego implantu.

Higiena:

 • Jamę ustną płuczemy bardzo ostrożne, najlepiej aby przypominało to przelewanie płynu ze strony na stronę.
 • Najlepiej stosować płukanki bez alkoholu w składzie (Alfa Implant, Eludril bez alkoholu).
 • Regularnie myjemy jamę ustną miękką szczoteczką, uważając na okolicę wszczepionego implantu.

Higiena jamy ustnej to niezwykle ważna składowa prawidłowego wgajania implantu oraz regeneracji rany pozabiegowej. Bez idealnej dbałości o higienę ze strony pacjenta, nawet książkowo przeprowadzony zabieg będzie miał znacznie pogorszone rokowanie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty wszczepu.

Utrata zębów to nie tylko kwestia estetyki. Niesie ona ze sobą ryzyko zdrowotne. Brak zębów z tyłu jamy ustnej jest ważniejszy do uzupełnienia niż widocznych zębów przednich. Wynika to z istotnych funkcji jakie pełnią nasze zęby.

Opcje leczenia zależą od wielkości i rodzaju ubytków zębowych. Naturalne zęby można zastąpić koronami dentystycznymi, mostami czy implantami. Implanty to dobry, stabilny i trwały wybór, który wiernie imituje naturalne zęby. Jednak do udanej implantacji wymagane jest spełnienie określonych warunków. Po zabiegu pacjenci muszą przestrzegać ścisłych zaleceń, aby leczenie się powiodło.

Scroll to Top