Ortodonta w Radomiu czyli Orzeł Stomatologia | Chirurg | Badania zęba RTG

Jak najlepiej uzupełnić brak zęba?

Dynamiczny rozwój stomatologii spowodował, że obecnie dzięki leczeniu endodontycznemu jesteśmy w stanie ratować zęby, które w przeszłości kwalifikowane były do ekstrakcji. Braki po usuniętych dawniej zębach trzeba uzupełniać. Co więcej – najważniejsze jest uzupełnienie tych zębów, których nie widać, czyli zębów w odcinku bocznym – trzonowców i przedtrzonowców. Pacjenci najczęściej tracą pierwsze zęby trzonowe, czyli szóstki. Dzieje się tak dlatego, że to pierwsze stałe zęby, jakie pojawiają się w jamie ustnej, najdłużej są więc narażone na próchnicę.

Możliwości uzupełniania braków zębowych:

Braki jakościowe – wkład koronowo-korzeniowy i korona:

 • Jeśli ząb jest obecny w jamie ustnej, ale jego struktura jest znacznie osłabiona, posiada liczne wypełnienia i mało tkanek własnych, aby nie usuwać zęba, szansą na jego zachowanie jest wykonanie leczenia kanałowego a następnie wkładu koronowo-korzeniowego i korony.

Pojedyncze braki zębowe:

 • W tym przypadku możemy zdecydować się na wykonanie mostu lub implantu. W przypadku mostu niezbędny jest dobry stan zębów sąsiadujących z miejscem po usuniętym zębie. To rozwiązanie wymaga szlifowania zdrowych zębów, co znacznie osłabia ich strukturę.
 • Implant zębowy to najlepsza możliwość spośród dostępnych uzupełnień protetycznych. Jest w pełni bezpieczny dla organizmu, stabilny, najlepiej odwzorowuje funkcje i wygląd naturalnego zęba. Jeśli ząb został usunięty dawno, kość nie była w tym miejscu stabilizowana przez korzeń i dochodziło do jej stopniowego zaniku. Warunkiem do jego wszczepienia jest odpowiednia ilość tkanki kostnej w miejscu braku zębowego, lub wdrożenie leczenia, które pozwoli na jej odbudowę.

Dentysta bez stresu w Radomiu - Orzeł Stomatologia - Chirurg szczękowy

Brak większej ilości zębów:

 • Takie braki można uzupełnić przy użyciu pojedynczych implantów lub protez na implantach. W przypadku rozległych braków zębowych, po wszczepieniu 2-4 implantów, w których zawarte są zaczepy dla protezy, wykonuje się naturalnie wyglądającą, wygodną protezę o dobrej stabilizacji.
 • Proteza klasyczna, wyjmowana, to mniej obciążające rozwiązanie, które przy odpowiedniej dbałości posłuży przez kilka lat, pozwalając na odzyskanie funkcji gryzienia, jak i estetyczny uśmiech.

Implant uważany jest obecnie za najlepsze z możliwych rozwiązań protetycznych do uzupełnienia luki po utraconym zębie. Wykorzystując wszczepy śródkostne, czyli implanty, uzyskuje się rozkład sił zgryzowych najbardziej zbliżony do tego, który występuje w uzębieniu naturalnym. Tytan, z którego wykonuje się implanty, jest materiałem biozgodnym, co oznacza, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego. To rozwiązanie trwałe, estetyczne i komfortowe dla pacjenta.

Aby proces osteointegracji, czyli połączenia implantu z otaczającą go kością przebiegł pomyślnie, konieczne jest przestrzeganie niżej wymienionych wskazań.

Zalecenia w dniu zabiegu:

 • Po wyjściu z gabinetu pacjent może zacząć jeść i pić po ustaniu działania znieczulenia, czyli w momencie odzyskania pełnego czucia.

 • Napoje powinny być zimne lub letnie, nie gorące.

 • Zalecana jest lekkostrawna dieta, która w pierwszych dniach po implantacji powinna bazować na zimnych, półpłynnych pokarmach. Należy zrezygnować z orzechów, wszelkich chrupiących oraz ciągnących produktów.

 • Gryzienie wyłącznie stroną przeciwną, nieoperacyjną.

 • Aby złagodzić obrzęki warto przykładać do policzka delikatne okłady, co kilka minut robiąc przerwy tak aby nie odmrozić tkanek miękkich.

Orzeł Stomatologia - czyli dobry dentysta w Radomiu!

Zalecenia ogólne:

 • Po zabiegu implantacji wskazane jest unikać ciężkiego wysiłku fizycznego. Niewskazane są narażone na urazy sporty ekstremalne,

 • Nie wolno palić papierosów i spożywać alkoholu – utrudniają one regenerację rany.

 • Bardzo ważna jest świadoma kontrola języka – nie wolno dotykać i drażnić okolicy implantu.

Higiena:

 • Płukanie jamy ustnej musi być bardzo ostrożne, najlepiej aby przypominało przelewanie płynu ze strony na stronę.

 • Polecane są płukanki bez alkoholu w składzie (Alfa Implant, Eludril bez alkoholu).

 • Regularne mycie jamy ustnej miękką szczoteczką, uważając na okolicę wszczepionego implantu.

Higiena jamy ustnej to niezwykle ważna składowa prawidłowego wgajania implantu oraz regeneracji rany pozabiegowej. Bez idealnej dbałości o higienę ze strony pacjenta, nawet książkowo przeprowadzony zabieg będzie miał znacznie pogorszone rokowanie a w skrajnych przypadkach może dojść do utraty wszczepu.

Umów wizytę

Telefon 505 731 005

Adres ul. Henryka Sienkiewicza 8

Email kontakt@orzelstomatologia.pl

Przewiń do góry