Ortodonta Radom pomoże w problemie odsłonietych szyjek zębowych

Problemy z odsłoniętymi szyjkami zębowymi

Problem z uzębieniem to nie tylko kwestia wieku. Żyjemy w czasach, w których niezdrowa żywność, spożywanie posiłków w biegu, a często i brak właściwej higieny jamy ustnej, mogą sprzyjać pojawieniu się poważnych problemów. Zazwyczaj początkowe zmiany są bagatelizowane, podczas gdy te bardziej zaawansowane mogą być trudniejsze w wyleczeniu. Często też sprowadzają większe problemy. Czym charakteryzują się odsłonięte szyjki zębowe? W jaki sposób sobie z tym poradzić? Co się stanie, jeśli zaniechamy leczenia?

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy

Odsłonięte szyjki zębowe - Orzeł Dental Care

Tkanka przyzębia osłania szyjki zębowe, dzięki temu mamy możliwość właściwego rozdrabniania spożywanych pokarmów, a same zęby są stabilne. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dziąsła się cofają, w efekcie szyjki zębowe zostają odsłonięte. Oczywiście może to być wywoływane przez wiele czynników. Warto poznać najważniejsze z nich, by móc samodzielnie określić, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Co więcej, warto sprawdzić, czy nas samych ten problem nie dotyka. Choroby przyzębia zdarzają się bardzo często, dlatego kluczowe znaczenie ma nie tylko umiejętne rozpoznawanie ich, ale także właściwa reakcja. W gabinecie stomatologicznym można uzyskać stosowną pomoc, pod warunkiem, że się do niego udamy. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Kluczowe znaczenie ma nadwrażliwość zębów. Wiele osób zauważa problem przy wypijaniu zimnych napojów, czy też w momencie spożywania słonych lub kwaśnych potraw. Pojawia się wtedy bardzo dokuczliwy, a jednocześnie gwałtowny ból, z którym nie sposób sobie poradzić.
  • Krwawienie, ale także ból w trakcie klasycznego mycia zębów to także objaw, który powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Bardzo wiele osób twierdzi, że to normalne, że w czasie dbania o higienę pojawia się dyskomfort, a nawet ból. Tak naprawdę jest to pierwszy sygnał, który powinien skłonić nas to do wizyty w gabinecie stomatologicznym.
  • Pojawienie się ran na powierzchni dziąseł, które często mogą powodować ból, to także powód do wizyty. Dodatkowo pojawia się ból w trakcie gryzienia, a w zaawansowanym stadium, nawet w trakcie picia, czy mówienia.
  • Przy zaawansowanych zmianach zęby tracą stabilizację, co oznacza, że zaczynają się ruszać, a następnie wypadać. Jest to związane z cofaniem się dziąseł.
  • Nieprzyjemny zapach z ust mimo dbania o higienę, to także powód do wizyty. Bardzo wiele osób decyduje się na używanie gumy do żucia, podczas gdy warto w profesjonalny sposób zadbać o swój uśmiech.

Przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych

Niewątpliwie odsłonięte szyjki zębowe to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim kwestia zdrowia. Często krwawienie dziąseł jest pierwszym objawem, że dzieje się coś niedobrego. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy dopiero zabieg taki jak usuwanie kamienia nazębnego jest okazją, by dowiedzieć się, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Główną przyczyną pojawienia się problemów z przyzębiem jest oczywiście paradontoza. Jest to wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale także braku regularnego usuwania płytki nazębnej. Systematyczne mycie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej mają więc kluczowe znaczenie. Krwawienie dziąseł, czy nawet zaczerwienienie dziąseł to powody, dla których należy umówić się na wizytę. Pozwoli to na wprowadzenie leczenia zachowawczego. W przeciwnym razie może pojawić się rozchwianie zębów, które będzie wymagało znacznie bardziej radykalnych działań. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub chcesz umówić się na wizytę, Orzeł Dental Care zaprasza do kontaktu.

W Orzeł Dental Care znajdziemy przyczynę i dobierzemy odpowiednie leczenie

Czasami odsłonięte szyjki to efekt braku witamin w organizmie. Warto więc sprawdzić, jak urozmaicona jest nasza dieta, by móc zapobiegać tego typu sytuacjom. Zdarza się, że przyczyną jest niewłaściwe szczotkowanie zębów, ale również i nieprawidłowa budowa anatomiczna. Tylko specjalista będzie w stanie stwierdzić, co się przyczyniło, jak i również wprowadzi kompleksowe leczenie. Nie zawsze objawy są wynikiem zaniedbań. Może się zdarzyć, że takie odsłonięcie szyjek będzie efektem leczenia ortodontycznego, po którym mogą występować przeróżnego rodzaju komplikacje. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwe podejście do regularnych wizyt i informowanie specjalisty o wszelkich nieprawidłowościach, które się zauważyło. Umów wizytę w Orzeł Dental Care – pomożemy.

Odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć?

Stan zdrowia pacjenta powinien być sprawą priorytetową jeśli chodzi o każdą wizytę u specjalisty. Ból zęba, obrzęk dziąseł, czy nawet drobne zmiany na powierzchni zębów powinny skłonić do dokładnego sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta podczas każdej wizyty, a nie tylko w trakcie leczenia stomatologicznego. W przeciwnym razie może grozić utratą zębów. Warto pamiętać, że już w trakcie podejmowania decyzji o wizycie, należy sprawdzić, czy specjalista posiada odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu plan leczenia, jak i również etapy leczenia zostaną opracowane w taki sposób, by móc uzyskać wspaniałe efekty i oczywiście zdrowe zęby.

Odsłonięte szyjki zębowe - Orzeł Dental Care

Odsłonięte szyjki zębowe – kluczem są wizyty kontrolne

Wybierając się do gabinetu stomatologicznego, należy być przekonanym, że podczas sprawdzania stanu uzębienia uda się nie tylko uratować zęby stałe, które uległy zniszczeniu, ale przede wszystkim zostanie wdrożony plan leczenia, który umożliwi zachowanie wspaniałego uśmiechu. Specjalista nie tylko wskaże, w jaki sposób powinna odbywać się higiena jamy ustnej, wskaże błędy, ale także usunie kamień nazębny, sprawdzi stan błony śluzowej i dopasuje plan leczenia do potrzeb pacjenta. Należy zgłosić wszelkie niepokojące objawy. Dzięki temu leczenie będzie odbywało się sprawniej, a zęby uda się uratować właściwie w każdym wieku. Wiele osób odkłada w czasie wizytę, podczas gdy należy pamiętać, że nie działa on na naszą korzyść, a nawet delikatny stan zapalny będzie mógł przyczynić się do większych problemów nie tylko w obrębie błony śluzowej. W Orzeł Dental Care można zapisać się na wizytę kontrolną, która pozwoli zabezpieczyć zdrowie zębów.

Gdy problem jest rozległy

Zdarzają się sytuacje, w których zarówno higiena jamy ustnej, jak i regularne wizyty w gabinecie nie są w stanie ochronić przed pojawieniem się odsłoniętych szyjek zębowych. W takich sytuacjach leczenie musi odbywać się w bardziej zaawansowany sposób. Dbając o higienę jamy ustnej, zapominamy o tym, że musimy dbać nie tylko o zęby, ale także i dziąsła. Kompleksowa higiena sprawi, że stan błony śluzowej jamy ustnej będzie dobry, co zapobiegnie pojawieniu się problemów z przyzębiem, a tym samym uchroni przed leczeniem kanałowym. W przypadku próchnicy, ale również i bardziej zaawansowanych zmian, często konieczne jest wypełnienie ubytków, które już powstały. Bakterie, które mamy w jamie ustnej powodują, że czasami pacjent nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z higieną, a one same powodują zmiany, które mogą sięgać nawet kości. Oczywiście sam proces leczenia może być skomplikowany, rozległy w czasie i kosztowny.

Im szybciej tym lepiej

Jednocześnie należy pamiętać, że to od nas samych będzie zależało, w którym momencie zdecydujemy się na wizytę u specjalisty, by stomatolog mógł sprawdzić zęby, stan przyzębia, czy obecność choroby takiej jak próchnica. Leczenie bywa bardzo trudne, ponieważ nie zawsze kończy się na implantach. Bardzo często na zębach tworzy się płytka, która szybko prowadzi do próchnicy. Dlatego usuwanie kamienia w sposób regularny ma tutaj kluczowe znaczenie dla każdego pacjenta, ale także dla stanu jego kości. O tym wszystkim musi informować stomatolog, ponieważ dzięki temu dba o zdrowie swoich pacjentów, jak i również pozwala na usprawnieniu całego leczenia. Bakterie w jamie ustnej odgrywają dużą rolę dla przyzębia, o czym nie zawsze wie sam pacjent. Dla naszych zębów regularność ma kluczowe znaczenie, o czym koniecznie należy pamiętać, w każdym wieku!

Pierwsza wizyta u stomatologa?

Orzeł Dental Care to profesjonalizm, indywidualne podejście do każdego pacjenta. Szeroka oferta usług pozwala nie tylko na właściwą diagnozę, ale przede wszystkim na opracowanie planu leczenia, który będzie dopasowany do konkretnego pacjenta. Kompleksowe leczenie ortodontyczne, ale także radiologia i stomatologia to sposób na piękny uśmiech w każdym wieku. Usunięcie zęba, pomoc w bólu, ale również korony czy zapobieganie paradontozie to tylko niektóre z propozycji. Pierwsza wizyta nie musi być stresująca, ponieważ kluczem jest odpowiednia atmosfera! Pacjenci doceniają wysiłek specjalistów, ale przede wszystkim przestają bać się dentysty. Zapobieganie jest proste, pod warunkiem, że wszelkie aspekty omówi się ze stomatologiem. Warto pamiętać, że problemy z zębami zawsze trzeba konsultować w krótkim czasie, co uchroni przed długim leczeniem w późniejszym czasie. Regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale także sprawdzenie, czy nie wymaga się leczenia stomatologicznego, pozwoli na cieszenie się pięknym uśmiechem zawsze.

Scroll to Top