Dentistry patient with toothache at doctor

Co robić w przypadku nagłego bólu zęba: szybkie porady

Ból zęba jest jednym z najbardziej dotkliwych stanów bólowych. Wywołuje duży dyskomfort, nie pozwala jeść, pić, spać. Czasem utrudnia również ruchy twarzy i szczęki. Pojawiający się nagle nie jest niczym przyjemnym. Co może oznaczać nagły ból zęba i jak sobie z nim poradzić?

Ból zęba zwykle pojawia się nagle, w najmniej spodziewanym momencie. Nawet ten o małym natężeniu potrafi znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie, wywoływać rozdrażnienie, spadek energii i dyskomfort. Nic więc dziwnego, że w momencie jego wystąpienia szukamy szybkich rozwiązań, które pozwolą go wyeliminować lub chociaż zminimalizować. Te oczywiście istnieją, trzeba jednak mieć świadomość, że domowe sposoby, a także środki przeciwbólowe nie są dobrym rozwiązaniem. Prawdziwą i skuteczną pomoc przyniesie jedynie wizyta u dentysty, zdiagnozowanie przyczyn bólu i rozpoczęcie leczenia.

Co oznacza ból zęba?

Ból zęba może być objawem różnych problemów zdrowotnych związanych z zębami, dziąsłami lub strukturami wokół jamy ustnej. Najczęściej przyczyną bólu jest próchnica. W jej przypadku ból pojawia się, kiedy dotrze ona do wrażliwej tkanki zębiny, a dyskomfort pojawia się m.in. przy jedzeniu. Inne powody bólu zęba to m.in. odsłonięcie korzenia, zapalenie miazgi, zapalenia dziąsła, infekcja okołowierzchołkowa.

Co robić w przypadku nagłego bólu zęba?

Ból zęba nie jest objawem, który można zignorować. Warto skonsultować się z dentystą, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach jego opóźnienie może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych i konieczności bardziej inwazyjnych procedur. Co jednak zrobić, jeśli ból pojawi się nagle np. w środku nocy, kiedy szybka konsultacja ze stomatologiem jest niemożliwa?

Jakie są domowe sposoby na ból zęba?

Wtedy jako środek doraźny można zastosować domowe sposoby na ból zęba. Tym najpopularniejszym jest zażycie tabletki przeciwbólowej. Na ból o słabym lub średnim natężeniu stosuje się środki na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub z kwasem acetylosalicylowym. Medykamenty nie są jedynym sposobem na nagły ból zębów.

Płukanie ust wodą lub płynem do płukania jamy ustnej

Pierwszym krokiem, który warto podjąć przy pojawieniu się nagłego bólu zęba, jest przepłukanie ust letnią wodą, aby oczyścić jamę ustną. Czasami ból zęba może być spowodowany pozostałościami jedzenia lub innych substancji, które drażnią ząb lub dziąsło. Jeśli przepłukanie wodą nie przynosi ulgi, można spróbować płukać jamę ustną specjalnym płynem do płukania lub solą fizjologiczną. Te płyny mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu bólu.

Zimne okłady

Jeśli ból zęba jest spowodowany stanem zapalnym dziąsła, można spróbować nałożyć kostkę lodu na obszar dotknięty bólem na zewnątrz policzka. Lód pomoże w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu bólu. Okład najlepiej przyłóż na ok. 20 minut, następnie zrobić ok. 30-minutową przerwę i po raz kolejny do policzka przyłożyć lód na następne 20 minut.

Napar z szałwii

Naturalnym środkiem, który może być stosowany w przypadku nagłego bólu zęba, jest napar z szałwii. Ma on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, co sprawia, że jest skutecznym sposobem na złagodzenie dyskomfortu. Przygotowuje się go z suszonej szałwii, którą zalewa się wrzącą wodą i parzy przez 10-15 minut. Po naciągnięciu napar należy oddzielić przez sitko lub gazę, aby pozbyć się resztek liści zioła. Płyn stosuje się do płukania jamy ustnej.

Olejek goździkowy

Do domowych sposobów na ból zęba należy również olejek goździkowy. Jest to produkt znany ze swoich licznych właściwości leczniczych, w tym przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku bólu zęba olejek stosuje się do płukania jamy ustnej lub kilka jego kropel nakłada na wacik i przykłada do bolącego miejsca.

Szybkie i domowe sposoby na ból zęba mogą być skutecznymi sposobami łagodzącymi ból zęba, jednak nie zastąpią one wizyty u dentysty. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają, w trybie pilnym należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Do tego czasu koniecznie należy utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej oraz unikać jedzenia i picia zimnego, oraz gorącego.

Scroll to Top