Dynamiczny postęp stomatologii pozwala na wprowadzanie rozwiązań, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Pozwala to na uzyskanie pięknych uśmiechów i świetnych efektów nawet w tych przypadkach, które początkowo stanowią duże wyzwanie. W wyniku utraty zębów konieczne jest odbudowanie ubytku, ponieważ zęby oprócz wyglądania, spełniają bardzo ważną fizjologicznie funkcję. Aby siły generowane podczas gryzienia rozchodziły się prawidłowo i równomiernie, należy uzupełnić utracone zęby. W innym wypadku pozostałe zęby będą narażone na niefizjologiczne, zbyt duże obciążenia, co w konsekwencji będzie stopniowo prowadziło do utraty kolejnych zębów. Co w takim razie wybrać – implant czy most?
Zarówno implant protetyczny jak i most to prace stałe, których efekt estetyczny może być bardzo zadowalający. Czym zatem się różnią i co będzie lepszym wyborem?
Warunkiem niezbędnym do wykonania mostu jest obecność zachowanych w dobrym stanie zębów, które sąsiadują z wolną przestrzenią. Będą to zęby filarowe, które należy oszlifować, aby zacementować na nich porcelanowe lub cyrkonowe korony. Pomiędzy nimi znajdzie się przęsło, czyli element odbudowujący brak zębowy. Szlifowanie zębów to główna wada mostu, osłabia ono strukturę zębów i może skracać ich żywotność.
Implant protetyczny to obecnie najlepsze uzupełnienie protetyczne, jakim dysponuje stomatologia. To komfortowe, trwałe i stabilne rozwiązanie, które pozwala zapomnieć, że w przeszłości naturalny ząb został utracony. Implant zębowy składa się z dwutlenku tytanu, który cechuje się świetną biokompatybilnością, czyli jest w pełni zgodny z organizmem człowieka i nie wywołuje reakcji alergicznych. Warunkiem koniecznym do wykorzystania implantu jest obecność odpowiedniej ilości (wysokości) kości w miejscu po utraconym zębie. Jeśli do utraty doszło wiele lat temu, może się okazać, że tkanka kostna zanikła, ponieważ nie była stabilizowana przez korzeń naturalnego zęba.
Co wybrać, implant czy most protetyczny?
Przy dobrych warunkach kostnych i możliwościach finansowych polecanym, mającym więcej plusów rozwiązaniem będzie wykonanie implantu protetycznego z koroną. Każdy przypadek należy jednak rozważać indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie składowe leczenia. Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu, omówieniu oczekiwań i możliwości pacjenta oraz przeprowadzeniu badania stomatologicznego, specjalista będzie mógł ustalić optymalny plan leczenia.