Ortodonta Radom - Zapraszamy do gabinetu Orzeł Stomatologia

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych.

Prawdopodobnie każdy słyszał to pojęcie, wszyscy znamy kogoś, kto nosił aparat ortodontyczny, być może sami byliśmy kiedyś leczeni ortodontycznie. Ze słowem ortodoncja często utożsamiamy pojęcia takie, jak krzywe zęby, prostowanie zębów, poprawa uśmiechu.

Oczywiście, poprawa estetyki uśmiechu to nieodłączny aspekt leczenia ortodontycznego, jednak nie jedyny.

Skuteczny Ortodonta Radom - Czym jest ortodoncja?

Po co właściwie nam zęby?

Oprócz estetyki, zęby spełniają inne ważne funkcje. Stanowią element układu stomatognatycznego, w którego skład wchodzą mięśnie żucia, mięśnie mimiczne, stawy skroniowo żuchwowe, nerwy i naczynia krwionośne. Wszystko co jest nam potrzebne, aby – oprócz gryzienia – artykułować dźwięki, oddychać, wyrażać emocje. Natura lubi harmonię, kiedy jedna ze składowych tego układu nie funkcjonuje dobrze, przenosi się to i upośledza działanie innych. Pozostałe układy muszą wtedy przyjąć większe obciążenia. Oczywiście, organizm człowieka jest mądry i często potrafi adaptować się do pewnych wad, ale rozpatrując taki problem długoterminowo, wady zębowo-zgryzowe mogą doprowadzić do szybszego ścierania się zębów, rozchwiania, a nawet wypadania czy konieczności ekstrakcji.

 

No dobrze, ale skąd się w ogóle biorą te wady?

Przyczyny wad zgryzu możemy podzielić na:

  • ogólne, mogą być dziedziczone lub powiązane z chorobami ogólnoustrojowymi,
  • miejscowe, czyli wywoływane przez urazy, próchnicę, dysfunkcje (zaburzenia czynności fizjologicznych jak oddychanie, połykanie, mowa) albo parafunkcje (szkodliwe nawyki jak ssanie kciuka, nagryzanie na ołówki).

Mechanizm leczenia ortodontycznego:

Leczenie ortodontyczne polega na przykładaniu pewnej siły. To siła, która pozwala na wykonywanie ruchów przemieszczenia zębów lub stymulacji kości do wzrostu (u pacjentów w wieku rozwojowym). Stosujemy do tego aparaty ruchome lub stałe. Podczas tych ruchów odbywa się przemodelowanie kości otaczającej ząb. Po stronie, w którą będzie on przemieszczany odbywa się powolna utrata kości, aby zrobić dla niego miejsce, natomiast po stronie przeciwnej kość jest nadbudowywana.

 

Czy wszystkie wady trzeba leczyć?

Nie wszystkie wady zgryzu wymagają leczenia, wszystkie jednak należy diagnozować.

  • Dla rodziców pacjentów w wieku rozwojowym: jeśli niepokoi Państwa cokolwiek w wyglądzie i ustawieniu zębów dziecka, nie należy zwlekać z wizytą kontrolną. Wcześnie wykryte wady można niwelować dzięki ćwiczeniom lub eliminacji szkodliwych nawyków.
  • Dla pacjentów dorosłych: współczesna ortodoncja jest na tyle zaawansowana, że pozwala na leczenie wszelkich wad zgryzu. Szeroki wachlarz metod leczniczych pozwala pogodzić skuteczność leczenia z estetyką. Idealnym rozwiązaniem dla wielu naszych pacjentów jest użycie niewidocznych nakładek Invisalign. Sprawdź, jakie oferujemy usługi w zakresie leczenia ortodontycznego. KLIKNIJ TUTAJ
Scroll to Top