Aparat ortodontyczny - Gabinet Stomatologiczny w Radomiu

Aparat ortodontyczny – co warto o nim wiedzieć?

Wady zgryzu i krzywe uzębienie są najczęstszymi problemami, którymi zajmuje się ortodoncja. W leczeniu wykorzystuje się między innymi aparat ortodontyczny w wersji stałej lub zdejmowanej. Co ważne, wady zgryzu można niwelować także u osób dorosłych, aczkolwiek rozpoczęcie leczenia w młodym wieku pozwala na uzyskanie lepszych efektów.

Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego – wskazania

Do lekarza ortodonty zgłaszają się przede wszystkim pacjenci zmagający się z problemem krzywych zębów. Dla wielu osób to właśnie kwestia estetyczna jest główną motywacją, do tego, aby założyć aparat na zęby. Do ortodonty powinny udać się też osoby borykające się ze zgrzytaniem, ścieraniem się zębów, nadmiernym odkładaniem kamienia czy odsłanianiem szyjek zębowych. Wśród najczęstszych wskazań do leczenia ortodontycznego wymienia się:

 • Tyło zgryz – przesunięcie dolnego łuku zębowego względem górnego dotylnie,
 • Przodozgryz – wysunięcie zębów żuchwy względem zębów szczęki doprzednio,
 • Zgryz głęboki – siekacze górne przykrywają więcej niż połowę wysokości koron dolnych siekaczy,
 • Zgryz otwarty – niestykanie się zębów górnych z zębami dolnymi,
 • Szparowatość zębów – pojawienie się odstępów między zębami, przez mniejszej wielkości zęba od ilości dostępnego miejsca w łuku zębowym,
 • Stłoczenie zębów stałych – kiedy to nachodzą na siebie, przez co nie mają miejsca, aby uzyskać prawidłowe ustawienie w łuku zębowym,
 • Zatrzymany ząb – kiedy to ząb nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła, pomimo właściwego rozwoju.

Aparat ortodontyczny dobierany jest w zależności od rodzaju wady.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny prostuje zęby, a co za tym idzie, pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu. Wady zgryzu i krzywe zęby często stanowią źródło wielu kompleksów, jak i niskiej samooceny oraz braku pewności siebie. Kiedy wynaleziono aparat ortodontyczny, życie wielu osób uległo znacznej poprawie. Przed założeniem aparatu ortodontycznego pacjenci często unikają szerokiego uśmiechu, zaciskając zęby, czy też w ogóle rezygnują z uśmiechania się. Uzyskanie prawidłowego zgryzu i prostych zębów sprawia, że mogą oni w końcu cieszyć się promiennym uśmiechem. Za pomocą aparatu ortodontycznego można nie tylko poprawić swój wygląd, ale też wpłynąć korzystnie na zdrowie. Eliminacja wady zgryzu i wszelkich nieprawidłowości pozwala też na:

 • przeciwdziałanie pojawianiu się próchnicy i chorobom przyzębia,
 • ograniczania nadmiernego ścierania zębów, za które odpowiadają wady wrodzone czy nabyte zgryzu,
 • eliminacje dolegliwości bólowych wywołanych przez choroby stawu skroniowo-żuchwowego, do których doprowadziło niewłaściwe ustawienie zębów,
 • ułatwienie czynności higienicznych jamy ustnej.

W jaki sposób działa aparat ortodontyczny?

Sposób działania aparatu ortodontycznego opiera się na wywieraniu nacisku na dane partie zębów w celu wymuszenia ich przemieszczenia w obszarze szczęki. Zadaniem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie fizjologicznego zwarcia pomiędzy szczęką i żuchwą, a także prawidłowe rozlokowanie zębów w łukach zębowych. Co ważne, aparat na zęby znajdujący się w jamie ustnej działa przez całą dobę, przez co dosyć szybko można zauważyć efekty. Cały proces leczenia jest jednak długotrwały i może wynieść nawet do 2-3 lat. Wiele zależy od wieku pacjenta i rodzaju wady. W przypadku dzieci można liczyć na szybsze rezultaty.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dostępnych jest wiele aparatów ortodontycznych, aczkolwiek można je podzielić na te zdejmowane (aparaty ruchome) oraz stałe aparaty ortodontyczne. Wybór aparatu zależy od stopnia nasilenia wady, gdyż modele te mogą wywierać różną siłę na zęby.

Aparat na zęby stały od zewnątrz

Aparat ortodontyczny stały ma zamki, które przykleja się do zębów, a do nich dołączony jest drut wywierający nacisk na zęby. Jest on swego rodzaju płaszczyzną odniesienia dla kształtu łuku zębowego i przy użyciu stałej siły doprowadza do przesuwania zębów do ich prawidłowej lokalizacji. Żeby nacisk nie był za silny, leczenie dzieli się na pewne etapy, a może ono wynosić nawet kilka lat. Aparaty stałe są często jedynym rozwiązaniem, jeżeli wada zgryzu jest ciężka i złożona.

Aparat na zęby stały od wewnątrz

W takich rodzajach aparatów noszonych od wewnątrz, na wewnętrzną powierzchnię zębów naklejane są zamki lingwalne. Jest to więc aparat estetyczny, gdyż wady koryguje w sposób niezauważalny. Aparat lingwalny jest chętnie wybieranym rodzajem aparatu stałego, właśnie ze względów estetycznych. Sięgają po niego głównie osoby dorosłe.

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome znajdują zastosowanie przede wszystkim przy lekkich wadach zgryzów do mniej dokładnych korekt (otrzymanie większej ilości miejsca, zmiana kształtu szczęki). U osób młodszych zastosowanie aparatu zdejmowanego może oddziaływać pozytywnie na wzrost szczęki, przeciwdziałając nasilaniu się wad zgryzu. Aparat ruchomy za pomocą łukowatych klamerek pomaga szczęce i zębom w prawidłowym położeniu. To model, którego płytka wykonana jest z tworzywa sztucznego, a w niej znajdują się śruby i druciane sprężynki. Płytka przylega dobrze do wewnętrznej strony zębów, przez co ustawia szczękę w perfekcyjnym położeniu. Ruchome aparaty nie są odpowiednie do precyzyjnych korekcji.

Aparat ortodontyczny ruchomy – rodzaje

Aparat ruchomy dostępny jest w wielu formach. Każdy model ma na celu korygowanie innych wad zgryzu oraz uzębienia. Rodzaje aparatów ortodontycznych ruchomych to:

 • Aktywator – wykorzystywany u najmłodszych pacjentów, przeciwdziała wyrzynaniu się zębów w nieodpowiednich miejscach, przesuwając je w dobrą lokalizację, przy jego użyciu możliwe jest też kształtowanie prawidłowego zgryzu,
 • Aligner – a więc aparat wyrównujący w postaci nakładki na zęby,
 • Invisaling – aparat sosowany u starszych nastolatków oraz osób dorosłych w przypadku niewłaściwego ustawienia niektórych zębów. Takie nakładki są estetycznym rozwiązaniem, gdyż są właściwie niewidoczne,
 • Orthero – przezroczyste nakładki do korygowania uzębienia,
 • Retainer -aparat retencyjny, umożliwiający na zachowanie rezultatów ukończonego już leczenia ortodontycznego,
 • Twin Block – ruchomy aparat ortodontyczny, w którego skład wchodzi płytka górna i dolna, sprawdzający się do niwelowania wad żuchwy,
 • Expander, Hyrax – stosowane do poszerzania łuku górnego,
 • Aparat utrzymujący odstęp pomiędzy zębami wykorzystywany w celu zachowania właściwiej wielkości przestrzeni między zębowych w przypadku zbyt wczesnej utraty zębów.

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent może odczuwać dyskomfort. Warto jednak podkreślić, iż siła odczuwanego bólu jest sprawą indywidualną. Jest to spowodowane tym, iż zęby zaczynają przemieszczać się w kości. Ponadto, metalowe części aparatu mogą też doprowadzać do otarć delikatnej śluzówki dziąseł oraz policzków. Oczywiście wraz z czasem organizm przyzwyczaja się do aparatu, wówczas pacjent nie odczuwa już żadnych nieprzyjemności.

Aparat ortodontyczny a ciąża

Aparat ortodontyczny nie może być zakładany u kobiet w okresie ciąży. Leczenie zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykonania zdjęć rentgenowskich, aby specjalista mógł dokonać oceny ustawienia korzeni zębowych. Co ważne, promienie rentgenowskie stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka, z tego względu wykonywanie zdjęć u kobiet w ciąży jest odradzane. Ponadto, w tym czasie u pacjentek mogą pojawiać się kłopoty z dziąsłami, które są często wrażliwe i rozpulchnione. Dbanie o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym mogłoby stać się bardzo problematyczne, z uwagi na krwawiące tkanki.

Kiedy można zdjąć aparat ortodontyczny?

Wiele zależy od indywidualnego przypadku, aczkolwiek cały proces leczenia kończy się zazwyczaj po ok. 1,5 roku, ale niekiedy trwa o wiele dłużej. W trakcie całego procesu niezbędne są oczywiście regularne wizyty kontrolne, aby ortodonta mógł ocenić postępy. O możliwości zdjęcia aparatu decyduje sam ortodonta, natomiast taki zabieg zajmuje ok. 40 minut, ponadto nie sprawia dolegliwości bólowych. Nie należy obawiać się powstałych na zębach przebarwień, ponieważ nie pojawią się one w przypadku prawidłowej higieny jamy ustnej. Samo zdjęcie aparatu nie wiąże się z zakończeniem leczenia. Niezbędne są działania profilaktyczne, aby zęby nie wróciły do pierwotnego położenia. W tym celu stosuje się płytki retencyjne czy pozycjoner, a okres retencji trwa nawet dwukrotnie dłużej od czasu noszenia aparatu. Okres retencji trwa krócej u dzieci.

Co jeść, a czego unikać, mając aparat ortodontyczny?

Na początku założenia aparatu pacjent często odczuwa znaczny dyskomfort. Jeśli chodzi o spożywane pokarmy, najpierw powinno się sięgać po produkty rozdrobnione (zupy, jogurty, pulpety). Co ważne, w czasie noszenia aparatu należy zrezygnować z jedzenia ciągnącego się, które mogłoby przyczepić się do aparatu, a jego usunięcie sprawiłoby problem. Spożywanie takich słodyczy jak krówki, może skutkować odczepianiem się zamków. Nie należy też sięgać po twarde owoce, sucharki, pestki, nasiona, orzechy. Mogą one uszkodzić aparat i doprowadzić do odczepienia zamków. Warto też ograniczyć wypijanie kawy i czerwonego wina, które prowadzą do odbarwienia ligatur.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Mając aparat ortodontyczny, należy pamiętać, aby poświęcić jeszcze więcej czasu na higienę uzębienia. Do aparatu mogą przyklejać się resztki pokarmu, a więc zęby należy dokładnie czyścić po każdym posiłku. Warto do tego korzystać z dwóch rodzajów szczoteczek, z tej standardowej i specjalistycznej, czyli do ciężko dostępnych zakamarków. Oprócz tego dobrze jest zakupić nić dentystyczną, która przyda się do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Ortodonta pomoże w doborze najlepszej pasty do zębów i szczoteczki.

Aparat na zęby- przeciwwskazania

Leczenie ortodontyczne nie może być przeprowadzone u osób ze schorzeniami miazgi zęba czy tkanek otaczających ząb. Nie jest ono również zalecane u osób cierpiących na cukrzyce oraz zaburzenia hormonalne czy zaburzenia odporności.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Tradycyjne aparaty stałe​

Cena założenia stałego aparatu w naszym gabinecie to 2 900 zł za jeden łuk. Jednak założenie aparatu to nie wszystko. Aby odpowiednio kontrolować proces leczenia co 4-6 tygodni umawiamy Cię na wizyty kontrolne, których koszt wynosi od 150 zł do 250 zł. Na koniec leczenia lekarz zdejmuje aparat, oczyszcza zęby i przygotowuje dla Ciebie aparaty retencyjne, co łącznie kosztuje 1 900 zł. 

Aparaty samoligaturujące DAMON​

Cena założenia aparatu tego typu to 3 900 zł za jeden łuk. Koszt wizyty kontrolnej zawiera się w przedziale 150-250 zł. Jednak dzięki zastosowaniu zamków samoligaturujących wizyty kontrolne odbywają się rzadziej niż w klasycznym aparacie. Zakończenie leczenia i przygotowanie aparatów retencyjnych kosztuje 1 900 zł.

Nakładki Invisalign​

Diagnostyka i przygotowanie indywidualnego cyfrowego planu leczenia kosztuje 1 500 zł. Natomiast rozpoczęcie leczenia to koszt 13 500 zł. Wizyty kontrolne są wliczone w cenę leczenia. Całkowity koszt leczenia możesz rozłożyć na dogodne raty (od 6 do 60 rat). Zakończenie leczenia i przygotowanie aparatów retencyjnych kosztuje tak jak w pozostałych typach aparatów 1 900 zł.

Scroll to Top