Aparaty stałe, w przeciwieństwie do ruchomych, mocuje się w jamie ustnej na cały okres leczenia. Istotą działania aparatów jest zmiana położenia zębów, która jest spowodowana siłą wyzwalaną przez łuki, wyciągi elastyczne i sprężyny. Dowiedz się, czym jest i jak działa aparat samoligaturujący.
Aparat stały samoligaturujący to zaawansowane technologicznie urządzenie ortodontyczne, które zyskało popularność dzięki swojej skuteczności, komfortowi noszenia oraz krótszemu czasowi leczenia w porównaniu do tradycyjnych aparatów stałych. W Orzeł Dental Care w Radomiu oferujemy naszym pacjentom najnowocześniejsze rozwiązania ortodontyczne, w tym aparaty samoligaturujące, aby zapewnić im piękny i zdrowy uśmiech. Jeśli zastanawiasz się nad korekcją zgryzu, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na aparaty stałe samoligaturujące.
Budowa aparatu stałego
Aparat stały składa się z zamków, pierścieni i łuków. Zamki służą do utrzymywania łuków na zębach. Aparaty najczęściej wykonuje się z metalu, ceramiki lub plastiku. Na zębach trzonowych zamki zwykle osadza się na pierścieniach.
Łuki to doginane do górnego i dolnego łuku zębowego cienkie druty umocowane w zamkach. Stanowią one źródło siły. Zadaniem łuków jest poprawa położenia pojedynczych zębów oraz nadanie prawidłowego kształtu łukom zębowym. Mogą służyć do umocowania elementów dodatkowych. Łuki mogą być o przekroju okrągłym lub czworokątnym. Obecnie stosuje się druty stalowe, chromo – kobaltowe, tytanowo – molibdenowe i niklowo – tytanowe.
Mocowanie aparatu stałego
Lekarz dentysta za pomocą środka światło- lub chemoutwardzalnego umocowuje zamek w konkretnym położeniu na zębie. Kiedy wszystkie zamki i pierścienie są już przyklejone stomatolog zakłada odpowiedni druciany łuk. Różnica pomiędzy aparatem ligaturowym i bezligaturowym to sposób, w którym mocuje się łuk w zamku. W pierwszym z nich wykonuje się to za pomocą ligatur elastycznych – różnokolorowych gumek. W takim aparacie zamek posiada specjalne skrzydełka służące do założenia ligatury.
Aparaty bezligaturowe, czyli bez gumek
W aparatach bezligaturowych (inaczej samoligaturujących) zamki konstruuje się tak, że nie potrzeba już ligatur (gumek) utrzymujących drut w odpowiedniej pozycji. Samoligaturujące systemy opiera się na pasywnej mechanice w początkowej fazie leczenia. Stosuje się superelastyczne łuki niklowo – tytanowe, które wyzwalają słabe siły. Drut można pokryć jonami metali szlachetnych co wyraźnie zmniejsza siły tarcia pomiędzy łukiem a zamkiem. Dzięki temu w początkowej fazie tarcie się zmniejsza, słabe siły z łuku wraz z siłami wyzwalanymi przez mięśnie twarzy i języka powodują bardziej biologiczną odpowiedź tkanek. W miarę upływu i postępów leczenia system zaczyna być bardziej aktywny. Aparaty te nie są aparatami uniwersalnymi, mogą nie spełnić oczekiwań na przykład, kiedy potrzebna jest pełna trójwymiarowa kontrola nad położeniem zębów.
Aparat stały samoligaturujący – zalety
- W początkowej fazie dzięki łukom, które działają niskimi siłami, zamki samoligaturujące zwiększają swoją efektywność, ponieważ zamek nie hamuje energii uwalnianej przez łuk, tarcie jest zminimalizowane.
- Tradycyjne ligatury elastyczne czy stalowe utrudniają stosowanie minimalnych sił z powodu wytwarzanego tarcia na styku ligatura – zamek – łuk.
- Technika pozwala na skrócenie czasu leczenia.
- Bardziej biologiczna odpowiedź organizmu.
- Mniejszy dyskomfort pacjenta ze względu na użycie mniejszych sił.
- Brak konieczności odbywania wizyt mających na celu wyłącznie wymianę ligatur (gumek) na nowe.
- Lepsza higiena – ligatury stanowią element, na którym odkłada się płytka bakteryjna i resztki pokarmów.
W Orzeł Dental Care mogą Państwo skorzystać z aparatu stałego samoligaturującego i cieszyć się pięknym i równym uśmiechem na lata.